Вежбањето ја подмладува кожата

By

Кожата е нашиот најголем орган. Вежбањето ги одржува сите органи во топ форма, а нашата кожа ја подмладува и ја штити од стареење и други оштетувања.

Кога срцевиот ритам се забрзува за време на тренингот, мускулите ослободуваат повеќе протеини (IL-15), што ги активира митохондриите и го подмладува нивното функционирање. Ова, со текот на времето, може да направи кожата да изгледа дваесет и пет години помлада на микроскопско ниво. Така барем покажуваат резултатите од студијата на канадскиот универзитет „Мекмастер“.

Во исто време, вежбите му помагаат на телото да ги контролира нивоата на шеќер во крвта и оксидативниот стрес, намалувајќи ги крајните производи на гликацијата. И тие се виновниците за стареењето на кожата и влошувањето на многу важните протеини, како што е колагенот. Еве, како вежбањето навистина влијае на кожата…

  • Тренингот регенерира

Тренинг за сила предизвикува микрооштетување на мускулите. Во исто време, ги охрабрува мускулните влакна да се обновуваат и да бидат посилни. Студиите покажуваат дека вежбањето – без разлика дали е тренинг за издржливост или кардио – помага, ослободувајќи антиинфламаторни протеини, ги неутрализира воспалителните процеси во телото. Исто така го намалува нивото на хормонот на стресот кожата.

Супстанциите кои се борат против него го штитат колагенот и помагаат во забавување на појавата на знаци на стареење. Од друга страна, познато е дека воспалението и стресот предизвикуваат акни и егзема. Покрај тоа, тие ја загрозуваат бариерата на кожата, што ја прави сува и чувствителна. И во случај на посекотини или осип, физичката активност го регулира воспалителниот одговор на кожата. Благодарение на тоа, почетната, црвена, воспалена фаза трае пократко.

Ќе ви се допадне