Полска ќе врати шест пливачи од Токио бидејќи по грешка ги пратиле на Олимпијадата

By

Претседателот на Пливачката федерација на Полска, Павел Сломински, најави дека шест пливачи, кои пристигнаа во Токио со олимпискиот тим, ќе мора да се вратат дома оти биле испратени на Олимпијадата по грешка. Тој јавно се извини за пропустот и рече дека го разбира гневот на пливачите, кои мораа да се вратат од Токио.

Полска првично испрати 23 пливачи на Олимпијадата, но мораше да го намали нивниот број на 17 поради правилата за квалификации на Меѓународната пливачка федерација (ФИНА).

„Изразувам големо жалење, тага и горчина поради ситуацијата. Такво нешто не смееше да се случи. Реакциите на пливачите, нивните емоции и критиките на адреса на Пливачката федерација се разбирливи и оправдани“, рече Сломински.

Ќе ви се допадне

Website https://animebee.to: Watch Akikan! animebee Episode 12 dubbed anime

AnimeTV Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Animepahe Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

WCOStream - Watch anime online, English dub anime

Git feneas: https://git.feneas.org/gogoanimebe

Roundme: https://roundme.com/@animefreakws/about