Како вашата коса помалку да се мрси

By

Повеќето луѓе претпоставуваат дека треба почесто да ја мијат косата кога е мрсна, но според многу истражувања тоа всушност не е така.

Според фризерите, прекумерното миење на косата може да доведе до маснотија. Всушност, колку поретко ја миеме косата, толку помалку скалпот ќе почувствува потреба да произведува масло. Кога ја миете косата секој ден, вашиот скалп се обидува да произведе повеќе масло за да се бори против дополнителната сувост. Ако ја тренирате косата да трае подолго помеѓу миењата, во суштина го лажете скалпот за да го намалите производството на маснотии.

Првиот чекор во третирањето на вашата коса да биде помалку мрсна е постепено да ги ширите деновите помеѓу миењата. Ако сега ја миете косата четири до пет пати неделно, за почеток се препорачува да го намалите на три миења неделно.

Ќе ви се допадне

WCOStream: Hunter x Hunter (Dub) anime episode 62 online free at https://wcostream.cc watch anime free

AnimeDao Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Animepahe: Wan Jie Xian Zong 5 anime episode 44 online free at https://animepahe.cc anime online

Website https://animeflv.uk: Watch Tokyo Revengers animeflv Episode 24 free anime

AnimeKisa: The Aquatope on White Sand anime episode 20 online free at https://animekisa.in dubbed anime