Маска за лице од банана против брчки

By

Брчките околу очите се најнепријатен проблем за кожата. Третманот, сепак, се однесува на олеснување на овие први знаци на стареење.

За да направите домашна маска против брчки, комбинирајте банана со павлака. Измешајте половина чаша павлака со половина банана. Кога ќе ги споите, во смесата исцедете неколку капки сок од лимон.

Маската нанесете ја на лицето со прсти и оставете ја да отстои барем петнаесет минути. Отстранете ја маската со млака вода. По ова кожата на лицето ќе биде помрсна (поради киселата павлака) па нема да ви треба навлажнувачки крем за лице.

Оваа маска е хранлива за вашата кожа, но може да ги избриши длабоките брчки. Таа се користи само за смирување на црвенилото на кожата и намалување на малите брчки.

 

Ќе ви се допадне