Ненадминливи бјути-трендови инспирирани од 80-тите

By

Впечатливо и екстравагантно.

Модните трендови се раѓаат, избиваат на врвот и исто така исчезнуваат, па потоа повторно се атрактивни, и сè така во круг. Сезони наназад бјути-експертите користат инспирација од изминатите времиња, креирајќи фризури и мејкапи какви некогаш носеле нашите мајки, баби, прабаби…

Што е следно? Па, веселите осумдесетти!

Со оглед на тоа дека модните писти се веќе преплавени со силни бои, нагласени рамења, кожени панталони и чизми на потпетица, ова нас ни малку не нè изненади. Напротив, сè што исчекувавме е тоа дека трендот од осумдесеттите ќе прејде и во бјути сферата.

И еве го – усни во бои на фуксија, неонска сенка за очи, и бујна, распуштена коса, се само некои од широкиот спектар на неговите можности.

Дури и на Тик-Ток моментално најактуелен е хаштагот #myparentslook кој ги повикува на рекреирање на мајчините аутфити.

Во тоа име, играјте си уште денес, и тоа со култната нумера Girls just want to have fun. Ви претставуваме пет ненадминливи бјути трендови.

1. Маскара во боја

 

View this post on Instagram

 

A post shared by KATIE JANE HUGHES (@katiejanehughes)

2. Сина сенка за очи

 

View this post on Instagram

 

A post shared by DUA LIPA (@dualipa)

3. Розов кармин

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Makeup Artist Patrick Ta (@patrickta)

4. Нагласени образи

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nikki_Makeup (@nikki_makeup)

5. Светки, светки, светки…

 

View this post on Instagram

 

A post shared by badgalriri (@badgalriri)

Ќе ви се допадне

AnimeTV demon slayer animetv: Fairy Tail Episode 175

4Anime watch anime: Watch Hige wo Soru. Soshite Joshikousei wo Hirou. Episode 2 (https://4anime.biz/m/xax7/ep-2)