7 модни трендови од минатата деценија кои засекогаш ќе бидат во мода

By

Новата година ќе донесе и нови модни трендови, иако 2019 година беше исполнета со ретро мода. Наместо фузијата на технологијата и новите ткаенини, оваа година бевме преплавени со трендовите од осумдесеттите. Мини фустаните, предимензионалните ракави и нагласените рамена се некои од елементите кои ги видовме речиси на сите модни писти.

Едно е сигурно – некои парчиња никогаш нема да излезат од мода, а во продолжение ви откривале седум работи од изминатата деценија кои засекогаш ќе останат во тренд.

Капут од еко крзно

Еко-мислењето е главен тренд во изминатава деценија. Затоа модните брендови како Гучи, Версаче, Том Форд, Армани и многу други одлично се одрекоа од природното крзно во корист на јарките крзнени капути од материјал прилагоден на животните.

Фармерки со висок струк

Фармерките од 2000-тите непристојно се лизгаа низ колковите. Но, во текот на 2010-тите, се замени со елегантните пантолони со висок струк кој визуелно ги прави нозете уште подолги.

Пуф јакни

Пред десет години, јакните се носеа само во планинските одморалишта додека на улица царуваа капутите. Напорите на Баленсијага и брендот Ветементс оваа ствар ја преселија и на градските улици. Волумизирани, па дури и џиновските јакни сега се прикладни со фармерки и фустан.

Ајфон

Благодарение на мобилните телефони цел свет е буквално достапен на дланка. Во 2010 најголема популарност стекна Ајфонот. А тој за возврат прави историја и ги одредува трендовите, а тука е Инстаграм, кој засекогаш ја промени модната индустрија.

Чантичка за каиш

Чантичките од деведесеттите триумфално се вратија во мода. И тие не одат никаде: чантата доби дозвола за постојан престој во колекциите на најдобрите бреднови. Немојте да бидете изненадени: чантата за каишот е навистина згодна и практична работа.

Худи

Дуксерката со качулка стана главен предмет во експериментите на дизајнерите во рамките на колаборацијата. Ова е особено добредојдено за љубителите на лежерната облека. Но, обично главните љубители на модата сакаат дуксери со качулки: Аријана Гранде, на пример, носи дуксери со чизми на потпетици.

Патики

Главната модна идеја во 2010 година е следната: патики кои повеќе не му се наменети на спортот. Па затоа, повеќе не ги лансираат само Најки и Пума, туку без исклучок ги произведуваат сите луксузни брендови. И патики дури се носат и со хот котур фустани – како што тоа беше случај на ревијата Шанел. Во некои случаи, патиките обично се култен предмет.

Ќе ви се допадне

TwistMoe: Mary and the Witch's Flower (Dub) anime episode Full online free at https://twistmoe.net gogoanime

KissAnime: Koukaku Kidoutai Arise [.jp] anime episode Full online free at https://kissanime.mx kissanime promare

Watch Kaze no Yojimbo (Dub) Episode 25

AniWatch: Akuma-kun (Movie) anime episode Full online free at https://aniwatch.pro anime websites

Linkedin: https://www.linkedin.com/in/animeflixnl/

500px: https://500px.com/p/gogoanimebe