Армани прослави 40 години на линијата „Eмпорио“ со ревија во Mилано

By

Италијанскиот моден дизајнер Џорџо Армани, одбележа 40 години од формирањето на неговата линија „Емпорио“. Тој своите нови дизајни, тренди и за помладата клиентела, ги претстави на Модната недела во Милано.

„Возбудливо е повторно да се види публика, но таа треба да одговори, да реагира. Повторно се изложуваме на ризик: дека можеби нема да има аплауз, дека луѓето ќе ја напуштат просторијата“, изјави Армани, првиот дизајнер кој пред 18 месеци ги затвори ревиите за јавност поради пандемијата со Ковид-19.

Линијата „Емпoрио“ на Армани настана во време кога италијанската мода почна да остава траги на светската сцена, а дизајнерот сакаше да ја прошири својата публика и на помладите кои имаат многу пари.

„Го паметам денот кога го нацртав орелот, кој стана лого на ‘Емпорио’. Разговарав по телефон со мојот тогашен соработник Серџо Галеоти, кој ми рече дека мора да создадеме наш ‘Лакоста’. Јас си реков: ‘Што лета високо, над сѐ? Орел‘“, вели тој.

Во тоа време, брендот го внесе џинсот во колекциите и со тоа ја изненади јавноста. Ревијата во Милано, Армани ја отвори со дизајн од џинс.

„Продолжувам со иновации. Тоа е мој начин на размислување и никогаш нема да се откажам“, вели 87-годишниот Џорџо Армани.

Фото: АП

Ќе ви се допадне

Website https://animetv.cc: Watch Space Pirate Mito (Dub) animetv Episode 13 anime tv freak

AnimeKisa: Fushigiboshi no☆Futagohime Gyu! Recap anime episode Full online free at https://animekisa.in anime stream

AnimeFLV: Saban's Adventures of the Little Mermaid (Dub) anime episode 26 online free at https://animeflv.uk watch animes

ANIMEFLIX: Wild Cardz anime episode Full online free at https://animeflix.nl my hero academia heroes rising animeflix

Network changemakers: https://network.changemakers.com/profiles/117670984001647415663

Ko-fi: https://ko-fi.com/animefreakws