Елеганција и авангарда на третиот ден од Модниот викенд Скопје

By

Третиот ден од есенскиот Моден викенд Скопје започна со претставувањето на колекцијата „Калеш Анѓа“ на Силвија Миха од ателјето „Алшар“. Колекцијата е инспирирана од книгата на Столе Попов и од македонските револуционери, особено од жените и нивната борба за слобода и личен избор.

„Кроевите и формите на креациите се инспирирани од македонските носии и облеките на нашите револуционери, претставени со асиметрични и авангардни форми, со изразен волумен и суптилни детали од македонскиот фолклор,“ вели дизајнерката Миха.

Валоне

Косовската модна куќа „Валоне фешн груп“ во најновата колекција есен-зима 2017/2018 претстави модели составени од вечерни тоалети и венчаници.

Ана Трошиќ Трајковиќ

Првпат на Модниот викенд Скопје се претстави српската дизајнерка Ана Трошиќ-Трајковиќ. Таа ја промовира колекцијата „42“. Креациите се инспирирани од романот „Автостоперски водич низ галаксијата“.

„Шалева котур“ ја прикажа најновата колекција „Френч елеганс“, инспирирана од барокниот стил и француската мода, со креации во црна боја со златни детали.

Шалева котур

Шеснаесеттиот Моден викенд Скопје ќе се затвори вечерва со мултимедијална презентација на Ирина Тошева.

Ќе ви се допадне

Website https://animedao.nl: Watch Persona 3 the Movie: #2 Midsummer Knight's Dream animedao Episode Full animedao weathering with you

4Anime Watch anime online, English anime online HD

TwistMoe: Qin's Moon: The Emperor Under Heaven anime episode 75 online free at https://twistmoe.net anime stream

Pugyuru (https://animeflv.uk/m/yMoE) Episode 13

Sites google: https://sites.google.com/view/animetv-official/home

Glose: https://glose.com/u/gogoanimelol