(Галерија) Атиџе е новата муза на модниот бренд „Кензо“

By

Атиџе Муратова и македонскиот документарен филм „Медена земја“ се инспирација за новата пролетна колекција на модниот бренд „Кензо“. Во колекцијата на португалскиот дизајнер Фелипе Оливиера Баптиста доминираат креации со пчеларски превез, а тој вели дека медената пчеларка е неговата нова муза.

„Тоа е една од најдревните соработки помеѓу човекот и природата. Сакав да ја изразам кршливоста на ситуацијата во која се наоѓаме. Сите го гледаат дното на ситуацијата, но ние одиме високо и сонуваме за оптимизам и иднина. Моделите се однесуваат на филмот ‘Медена земја’ и поврзаноста меѓу пчеларката Атиџе и пчелите“, вели Баптиста за своите дизајни.

Сликите од ревијата на „Кензо“ ги објави и модното списание „Вог“. Па освен што ја пофали новата колекција, напиша и дека филмот го прикажува контрастот помеѓу Атиџе, главната хероина која ги почитува пчелите и им остава половина мед за да преживеат, и нејзините соседи, кои ги искористуваат природните ресурси и ги убиваат пчелите.

За потсетување, документарецот „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубо Стефанов доби две номинации за „Оскар“ – за најдобар документарец и за најдобар странски филм. Тој се запиша во историјата на „Оскарите“ како прв документарен филм номиниран во две категории.

Ќе ви се допадне

Dr. Stone Episode 24 at KissAnime kissanime real website

Hige wo Soru. Soshite Joshikousei wo Hirou. (https://gogoanime.be/m/P6m7) Episode Preview at GoGoAnime gogoanime demon slayer