(Галерија) Најубавите фустани во историјата на Оскарите: Гламур и сексапил на црвениот тепих

Од Хали Бери до Анџелина Џоли, Одри Хепберн и Глен Клоуз, фустаните на Оскарите отсекогаш привлекувале внимание. За некои креации се зборува и денес, дури и педесет години по нивното појавување на црвениот тепих. Ова се некои од највпечатливите и најсекси фустани во историјата на Оскарите.

Кејси Масгрејвс, 2019 – Дизајнер: Гамбиста Вали

Хали Бери, 2002 – Дизајнер: Ели Сааб

Мила Кунис, 2011 – Дизајнер: Ели Сааб

Лејди Гага, 2016 – Дизајнер: Брендон Максвел

Шер, 1986 – Дизајнер: Биб Мекки

Џенифер Лоренс, 2013 – Дизајнер: Диор

Шарлиз Терон, 2004 – Дизајнер: Гучи

Одри Хепберн, 1954 – Дизајнер: Живанши

Лупита Нионго, 2014 – Дизајнер: Прада

Шерон Стоун, 1998 – Дизајнер: блуза Гап, сукња Вера Вонг

Гвинет Палтроу, 1999 – Дизајнер: Ралф Лорен

Бијонсе, 2005 – Дизајнер: Версаче

Мишел Вилијамс, 2006 – Дизајнер: Вера Вонг

Никол Кидман, 2007 – Дизајнер: Баленсијага

Бјорк, 2001 – Дизајнер: Марјан Пејоски

Мадона, 1991 – Дизајнер: Боб Мекки

Барбра Страјсенд, 1969 – Дизајнер: Арнолд Скаси

Џулија Робертс, 2001 – Дизајнер: Валентино

Хиларо Свонк, 2005 – Дизајнер: Гај Лароше

Гвинет Палтроу, 2012 – Дизајнер: Том Форд

Анџелина Џоли, 2012 – Дизајнер: Версаче

Ејми Адамс, 2013 – Дизајнер: Оскар де ла Рента

Џенифер Лопез, 2015 – Дизајнер: Ели Сааб

Кејт Бланшет, 2016 – Дизајнер: Армани

Лејди Гага, 2019 – Дизајнер: Брендон Максвел

Глен Клоуз, 2019 – Дизајнер:  Каолина Херера

Џема Чен, 2019 – Дизајнер: Валентино

Жанел Монае, 2020 – Дизајнер: Ралф Лорен