Модни комбинации на црвениот тепих кои засекогаш ги променија правилата на облекување

By

Во минатото кодексот на облекување за „Оскарите“ беше регулиран. Мажите мораа да носат црни смокинзи, а жените требаше да носат балски фустани. Сепак, правилата станаа сè помалку строги со текот на годините. Денес, познатите личности може да дојдат на настанот без фризура во маица и крокс.

1. Џулија Робертс, 1990

Џулија Робертс честопати се појавува во спектакуларни и незаборавни модни комбинации на разни настани. Актерката се к0арактеризира не само со бујната коса и широката насмевка, туку и со храброста. Таа пристигна на „Златните глобуси“ во 1990 година во предимензиониран костим од „Армани“.

2. Џулиет Бинож, 1997

Облеката што ја носеше Бинож во 1997 година тешко може да се нарече фустан. Кадифената наметка што ја носеше таа вечер беше нешто помеѓу фустан и капут. Нејзиниот необичен изглед остана запаметен и од гостите и новинарите што присуствуваа на настанот, што дури беше рангиран помеѓу најлошите фустани што некогаш се појавиле на црвениот тепих. Сепак, таа заслужува заслуга за нејзината храброст.

3. Шерон Стоун, 1996 и 1998

Актерката двапати ги прекрши непишаните правила на црвениот тепих. Во 1996 година тоа било случајно. Таа планирала да се појави на церемонијата во вечерен фустан на Вера Ванг, меѓутоа, при транспортот, кутијата со фустанот испаднала од камионот. Неколку секунди подоцна несреќниот курир се повлекол од работата. Инцидентот се случил ден пред „Оскарите“.

На актерката ѝ помогна Елен Миројник, која ги дизајнира нејзините костими во филмот „Основен инстинкт“.

Креацијата направи сензација, а две години подоцна Стоун одлучи повторно да комбинира луксузна облека со предмети од масовниот пазар. Во својата комбинација таа ја додаде и кошулата на својот тогашен сопруг Фил Бронштајн.

4. Џенифер Анистон, 1999

Џенифер Анистон е позната стилска икона. Нејзината облека комбинира едноставност и шарм, па самите модни комбинации лесно се создаваат. Во 1999 година актерката се појави на доделувањето на наградите „Еми“ во прекрасен фустан, чиј горен дел беше украсен со светки.

Важно е да се напомене дека таа вешто го комбинира својот вечерен фустан со фризура за плажа. Оваа комбинација создаде тренд на комбинирање вечерни фустани со опуштени фризури.

5. Хали Бери, 2002

Многу актерки се појавуваат на „Оскарите“ со подигнати фризури или уредни кадрици. На доделувањето на оваа престижна награда во 2002 година Хали Бери го привлече вниманието не само со својот светол фустан туку и со кратката пикси-фризура, која стана култна.

6. Хелен Мирен, 2013

Во 2013 година Хелен Мирен пристигна на премиерата на филмот „Ред 2“ во скромен смарагден фустан со огромни потпетици на платформата. 76-годишната актерка одамна сака да носи такви чевли. Таа подоцна призна дека ги купила за 39 долари во еден холивудски бутик.

Изгледот на Мирен го докажува фактот дека возрасните граници се продолжени. Пред само неколку децении дамите во поодмината возраст претпочитаа да носат класични модни комбинации.

7. Ирина Шајк

За важни настани, многу познати личности избираат облека и накит што вредат десетици илјади долари. Но, некои познати личности, како манекенката Ирина Шајк, го оспоруваат ова правило. На доделувањето на наградите „Лига де фудбал професионал 2014 година“, таа се појави во црвен фустан долг до подот од брендот Mass Market, Love Republic.

Во минатото обичните жени се обидуваа да направат фустани слични на оние што ги гледаа кај познатите личности. Сега секој може да си дозволи да купи точна копија од фустанот што го носат признатите трендсетерки како што е овој модел.

8. Никол Кидман, 2017

Не толку одамна носењето неусогласени чевли или обетки можеше да доведе до шепотење и потсмевање зад грб. Но, денес е тренд благодарение на напорите на познатите личности и модните дизајнери. Многу ѕвезди веќе носеа неусогласени чевли на разни настани.

Модниот бренд „Келвин Клајн“ дизајнира колекција чевли со неусогласени елементи, па Никол Кидман се појави во такви чевли на наградите „Еми“ во 2017 година.

9. Тимоти Шаламе, 2019

Мажите повеќе не сакаат да носат класични костуми, а Тимоти Шаламе е еден од нив. На Филмскиот фестивал во Венеција 2019 година актерот се појави во елегантен сребрен костум на Хајдер Акерман со појас. Заедно со дизајнерот бараше посмели и послободни форми на елеганција, што ќе ја одразат неговата личност.

10. Клои Жао, 2021

Денес тешко е да се изненадите од некој што комбинира елегантен фустан со спортски чевли. Многу луѓе знаат дека Клои Жао ја доби својата златна статуетка со комбинација на овие два елемента. Како што се утврди, таа го направи овој избор не затоа што сака удобност, туку затоа што во фустанот на „Хермес“ и белите патики лежи важна порака.

Според креативниот директор на „Хермес“, целта на облеката е да обезбеди доверба и отпорност, што ја отсликува личноста на Жао. Таа се одлучи за едноставен стил на церемонијата: носеше две плетенки и минимална шминка.

11. Франсис Макдорманд, 2021

Актерката, која глумеше во „Номадленд“, е позната по својот лесен став кон изгледот на црвениот тепих. Таа се појави на црвениот тепих во лаконски црн фустан без шминка (никогаш не ја користи) и без стилизирана коса.

12. Questlove, 2021

Музичарот и диџеј привлече големо внимание поради еден детаљ од својот аутфит. Неговите широки црни панталони и кошула беа надополнети со златни крокс. Овие провокативни обувки го направија да изгледа помалку формално и му додадоа малку слобода.

Ќе ви се допадне

AnimeKisa Watch english anime Online in HD for FREE

Doomed Megalopolis (Dub) Episode 4

Website https://wcostream.cc: Watch Sasami Magical Girls Club wcostream Episode 13 wcostream cartoons

Animepahe: Prince of Tennis: National Championship Chapter anime episode 13 online free at https://animepahe.cc online anime

Buddypress: https://buddypress.org/members/kissanimemx/profile/

Greensock: https://greensock.com/profile/99837-kissanimemx/?tab=field_core_pfield_11