Од Алтеа Гибсон до Штефи Граф и Серена Вилијамс: Како тениското здолниште стана моден тренд

By

Од Алтеа Гибсон и Били Џин Кинг до Штефи Граф и Серена Вилијамс – краток список на тениските икони кои ги инспирираа фешонистите на снажен тренд за лето 2020 година.

Од почетокот на историјата на турнири во Вимблдон во 1877 година, дрес кодот на играчите останал непроменливо строг – задолжително бело во сè. Не крем, не беж, туку бела, сè до долната облека и чевлите. Официјалните правила одат толку далеку што предвидуваат само една боја која се наоѓа околу деколтето и мажетните на ракавите, но не повеќе од еден сантиметар. Во 2017 година, според извештаите на медиумите, Венус Вилијамс дури се соочила со проблеми со тенискиот клуб поради градникот во боја на фуксија кој се проѕирал под нејзиниот бел топ. Со обѕир на оваа позиција, можеби и не изненадувачки што белите тениски здолништа влегоа во модните трендови за лето 2020 година, наменети за помладата генерација на инфлуенсери.

Инстаграм девојките ги комбинираат ова лето тениските здолништа со големи дуксери, кратки топови и патики. А како го прават тоа, погледнете во галеријата со фотографии!

Ќе ви се допадне

Watch The Promised Neverland Season 2 Episode 1 at website https://animeflix.nl. See more darling in the franxx animeflix

Watch Fire Force Season 2 (Dub) Episode 13 at website https://animeplanet.cc anime planet apk