Македонски уметници продаваат свои слики и парите ги донираат за лекување на ќерката на Јулија која боледува од рак

By

Познатата пејачка Јулија неодамна откри дека ќерка ѝ Андријана се бори со рак. Шест месеци откако почна да се лекува, Андријана ја прими последната, осма хемотерапија, и си замина од Клиниката за онкологија. Во исто време на Фејсбук почна да функционира групата „Уметниците за Андријана Мациев“, каде бројни академски сликари и ликовни уметници ги продаваат своите дела, а средствата од продажбата ги донираат за понатамошно лекување на Андријана, која е сликарка.

На Андријана пред шест месеци ѝ бил дијагностцициран рак на дојката, кој метастазирал на коските и на црниот дроб, заради што таа се соочувала со неиздржливи болки. По хемотерапиите и зрачењето, сега ѝ следуваат нови испитувања и терапии, кои се скапи. Затоа уметниците и пријатели на Андријана ги продаваат своите дела по прифатливи цени и собираат средства за нејзините понатамошни лекарски трошоци.

Сликите ставени на продажба можат да ги купат преку Фејсбук или во договор со администраторите на групата „Уметниците за Андријана Мациев“. Дел од понудените слики се веќе продадени.

„Од инвалидска количка кога влегов на Онкологија, денес излегов на нозе“, ќерката на Јулија за борбата со ракот

 

Ќе ви се допадне

AnimeDao animedao hunter x hunter: Kuroko's Basketball 2 (https://animedao.nl/m/452) Episode 25

AnimeHeaven anime: My Hero Academia (https://animeheaven.pro/m/nml) Episode 13