Столе Стоилов: Промашив шут за победа, ремито не ми е слатко

By

Можеше да биде херој на нацијата, но на 11 секунди пред крајот промаши голема шанса за победа, па Макеоднија мораше да се одбрани за да освои еден бод и да го освои првото место во групата на Европското првенство во Хрватска по ремито со Германија (25-25). За Столе Стоилов бодот нема сласт, затоа што имаше шанса за победа.

dobivaj vesti na viber

Призна пикерот на македонската репрезентација дека овој бод не е сладок, но за среќа Македонија го издржа последниот налет и освои бод.

– Кога ќе промашиш шут за победа, тоа реми не ти е слатко. Имав шут да го решам натпреварот, избрзав – шутнав лошо. Среќа, соиграчите ме покрија. Тој бод сега не е толку сладок. Можевме да пренесеме четири бода. Но, тоа е тоа, денес промашив, утре може ќе дадам. Таков е ракометот, тоа е спортот. Ми олесна кога промашија Германците. Ќе бев скроз трагичар. Вака колку толку ме покрија, рече Стоилов по натпреварот.

Ќе ви се допадне