1 Јануари 2018 година ќе биде волчјa месечина

By

Според извештаите на НАСА, први јануари, полна Месечина, е познат и како волчја Месечина. Ќе се појави на 1 јануари, и тоа ќе биде вистински супермесец, пренесува Си-Ен-Ен.

Тоа ќе биде првиот месец од таков вид во 2018 година, а следниот ќе се случи само неколку недели подоцна.

Супермесецот ќе се појави кога Месечината ќе изгледа поголема и посветла на небото. Во текот на тој период Месечината ќе изгледа 14 проценти поголема и 30 проценти посветла од типичната полна Месечина.

Таа обично се појавува на секои 13 месеци, стои во соопштението на НАСА. Ако го пропуштите оваа супер-месечина, следната ќе може да ја видите веќе на 31 јануари. Во некои моменти таа повеќе ќе личи на сина супер-месечина.

НАСА тоа го нарекува втора полна Месечина и тоа се случува на секои две години и шест месеци.

Супер-месечината која се очекува на 31 јануари, ќе биде целосно лунарно помрачување, кога Земјата, Сонцето и Месечината ќе се распоредат на таков начин, што Земјата ќе ја блокира сончевата светлина.

Месечината нема да биде изразито светла, а НАСА вели дека може да прими и „црвенкаста нијанса“.

Овие промени на небото ќе бидат видливи над западниот дел на Северна Америка, преку Тихиот океан, па се до источниот дел на Азија.

Инаку не се пронајдени докази за било каква корелација меѓу супермесечината и големите земјотреси. Без оглед на доказите, било медиумските шпекулации, дека природните катастрофи, како што се земјотресите и цунамито во Тохоку, во 2011 година, и земјотресите и цунамито во Индискиот океан во 2004 година, се меѓусебно поврзани со 1-2 неделен период околу супермесецот.

Големиот земјотрес со магнитуда од 7,5 степени, кој се случил на 15 километри североисточно од Калверден (Нов Зеланд) на 14 ноември 2016 година, во 0.03 NZDT, се поклопи со супермесецот.

Ќе ви се допадне

WCOStream Watch anime online, English anime online HD

Website https://kissanime.mx: Watch Turning Mecard kissanime Episode 52 kissanime plus

ANIMEFLIX Watch anime online, English anime online HD

Nisekoi: False Love (https://animepahe.cc/m/eJ9) Episode 20

Goodreads: https://www.goodreads.com/user/show/138957050-gogoanimebe

Qiita: https://qiita.com/animefreakws