Беа деца кога станаа светски ѕвезди и се збогатија: не можеа да го носат товарот на славата, па се препуштија на пороците

Познатата актерка Дру Баримор неодамна зборуваше за своето детство и младост, многу тежок период од нејзиниот живот, а низ истото поминаа и многу нејзини колешки.

Нејзиниот татко бил познатиот актер Џон Баримор, а Дру уште од рана возраст била воведена во светот на филмот и глумата.

На седумгодишна возраст, таа стекна светска слава играјќи во филмот на Спилберг „E.T.“, но потоа нејзиниот живот стана пекол. Таа ги раскажа деталите од тешкото детство на нејзиниот подкаст „Вести на Дру“.

Рекла дека во нејзината куќа не смеело да јаде слатки, па се сокрила во плакарот за да јаде чоколадо. Според приказната на актерката, нејзината мајка Џади била многу строга и не сакала нејзините деца да се здебелат.

Имено, таа откри дека за прв пат пробала алкохол на само девет години, а марихуана на десет години, додека на тринаесет години двапати одела на одвикнување од дрога. Тогаш нејзината мајка ја испратила во психијатриска установа.

„Таму немаше мајтап, а ако дојдеше до таква ситуација, тогаш ќе не врзеа“, рече таа и истакна дека во младоста била бунтовничка.

Излегував по клубови и избегнував училиште“. Бев целосно надвор од контрола“.

Слична животна приказна имаше и познатото момче од филмот „Сам дома“.

Меколи Калкин, најпознат по улогата на Кевин Мекалистер во божиќните филмови сам дома, беше прогласен за најуспешно дете актер, а за време на неговиот врв во раните 1990-ти, тој беше меѓу најплатените ѕвезди во светот.

Почнал да глуми на четиригодишна возраст.

Глумеше во многу филмови, а на 14 години се повлече од Холивуд за да оди во средно училиште. Сепак, тој беше уапсен во 2004 година за поседување марихуана и две супстанци контролирани без рецепт. Тој беше обвинет за недозволено поседување супстанци и пред судот ја призна вината. Тој беше ослободен со кауција од 4.000 долари.

Пријателите и обожавателите на Калкин долго време стравуваа за неговиот живот поради неговите проблеми со зависноста, но пред неколку години тој рече дека долго време бил чист и дека сака да го промени својот живот.

Деми Ловато е многу искрена во своите интервјуа, а изненади многумина откривајќи дека размислувала за самоубиство уште како седумгодишно дете. Таа стана популарна на многу млада возраст и постојано се појавуваше во сериите на „Дизни“.

Борбата на Деми со дрогата започна во 2012 година и оттогаш таа се бори со дрогата и алкохолот, а сè кулминираше во јули 2018 година, кога го допре дното и за малку ќе го загубеше животот во пеколот на зависноста. Деми низ сите овие години отворено зборуваше за својата борба со разни зависности, булимија, самоповредување и биполарно растројство, а за деталите зборуваше и во документарниот филм Simply Complicated. За среќа, таа успеа да се извлече од пеколот на зависноста и да си го среди животот.

А Линдзи Лохан се прослави во детството и стана обожавана ширум светот.

За време на тинејџерските години почнала да се дрогира, неколку пати била апсена поради возење под дејство на алкохол и поседување кокаин, а шест пати била на рехабилитација.

Слични проблеми малку подоцна имала и Мелани Грифит, но рекла и дека славата на млада возраст влијаела на тоа. Таа за прв пат се појави пред камера како бебе, а на 17 години имаше многу улоги во филмови.

Имала проблеми со кокаин, опиум и алкохол во текот на нејзината кариера, се додека не се пријавила во центар за зависности во 1988 година. Таа се вратила на клиниката во 2000 година откако станала зависна од лекови против болки.

Scroll to Top