Расел Бренд ги губи сите работни места поради обвиненијата за силување

Агенцијата за таленти Tavistock Wood откри дека ја прекинала врската со британскиот комичар Расел Бренд, кој на врвот на својата слава беше обвинет за силување и емоционално малтретирање на четири жени.

„Веруваме дека лошо не измамил. Телвизијата ги прекина сите професионални врски со Бренд“, објави агенцијата.

Голем број хуманитарни организации престанаа да работат со Бренд по објавувањето на филмот „Russell Brand: In Sight“, во кој четири жени го обвинуваат британскиот комичар за силување. Една од нив е Треви, добротворна организација која ги поддржува поранешните зависници и нивните деца.

Амнести интернешенел ги повика жените да се јават доколку имаат какви било информации за несоодветното однесување на Расел Бренд за време на неговото учество во два хуманитарни настани, во 2006 и 2012 година.

Дејли мејл ја објави и реакцијата на лондонската полиција.

„Свесни сме за извештаите во медиумите за серија обвинувања за сексуална злоупотреба. Не сме добиле никакви пријави во врска со ова. Доколку некој верува дека бил жртва на сексуален напад, без разлика колку одамна, го охрабруваме да контактирајте со полиција“, се вели во соопштението.

Од друга страна, Расел ги негира овие обвинувања и во видеото објавено на Јутјуб во петокот вели дека бил многу промискуитетен, но дека сите негови врски биле апсолутно и секогаш консензуални.

Обвиненијата датираат меѓу 2006 и 2013 година, кога Бренд беше на врвот на својата слава и работеше за Би-Би-Си Радио 2 и Ченл 4 и глумеше во голем број холивудски филмови.

Scroll to Top