Бесплатни музеи и пиво од 2 евра: Гранада е најевтиниот град за одмор во Европа

Како што летото се приближува кон крајот, патниците веќе размислуваат каде да патуваат пред зимата. Септември и октомври се идеални за вакви патувања, таканаречен градски одмор, а има многу дестинации.

Она што ги загрижува е како да не го оптоварат својот буџет по летниот одмор, па бараат достапни дестинации каде што е топло и во тие месеци. Една таква дестинација е Гранада во Шпанија. Патниците го познаваат овој град, особено по бројните капацитети, бесплатните музеи, евтиниот јавен превоз и исклучително поволните цени на пивото.

Гранада е најевтината дестинација за одмор во градот во Европа. Се наоѓа на југот на Шпанија, и е еден од најпристапните градови за патниците. Врз основа на истражувањето спроведено од Омио, Гранада се најде на врвот на листата на патници со буџет.

Цената е значаен фактор за повеќето потенцијални туристи. Омио ги рангираше 100-те најпопуларни туристички дестинации во Белгија, Германија, Франција, Италија, Холандија, Австрија, Швајцарија и Шпанија.

Градовите се рангирани врз основа на бројот на бесплатни атракции, пристапноста до локалниот транспорт и цените на храната и пијалоците. Гранада има многу бесплатни активности, поточно 112. Ова вклучува 10 бесплатни музеи. Една обиколка на градот во просек чини 6 евра, а пивото во повеќето барови не е повеќе од 2 евра, пишува „Еуроњус“.

Покрај тоа, Гранада има 1011 бесплатни ви-фи точки и 143 јавни фонтани. Редовниот автобуски билет е еден од најевтините во Европа и чини само 1,40 евра.

Тврдината Алхамбра е главната атракција на Гранада. Спектакуларната тврдина првично била изградена како ѕидарска тврдина, а потоа станала луксузна резиденција на емирите Насрид. Алхамбра е позната по својата прекрасна архитектура, керамички и мозаични украси, фонтани и градини. Посетата на Алхамбра е можност да се истражи богатата историја и културното наследство на областа.

Друга од најважните историски атракции на Гранада е и катедралата, импозантна градба од готска, ренесансна и барокна архитектура чија изградба траеше повеќе од 180 години.

Гранада е позната и по својата поврзаност со фламенко, страстен и емотивен танц и музика вкоренети во андалузиската култура. Во многу барови и ресторани во Гранада можете да видите автентични изведби на фламенко.

Треба да се напомене дека градот има исклучително силна култура на предјадења, мали залаци од највкусните локални специјалитети. Гранада е едно од местата во Шпанија каде што често ќе добиете бесплатни предјадења со секој пијалок што ќе го нарачате. Оваа традиција додава посебен шарм и искуство во уживањето во локалната гастрономија.

Гранада неодамна е поврзана со големите градови во Шпанија со нов брз воз. Патниците можат да тргнат од Мадрид и да пристигнат во овој андалузиски град за три часа или за четири часа од Севиља.

Scroll to Top