Десетгодишната Хана е најмлада во хрватската риболовна репрезентација: уловила риба од 14,5 килограми

Десетгодишната Хана Хорват од Прелог, Хрватска е едена од најголемите риболовни таленти на „Меѓумурје“. На само 9 години фатила крап тежок 4 килограми и сама го извадила.

Нејзината рибарска приказна започнала за време на пандемијата на коронавирусот кога имала 8 години. Нејзиниот татко Дарио, поранешен рибар-аматер, ја одвел неа и нејзиниот брат на риболов. Таа не фатила ништо тој пат. Нејзиниот постар брат Иван (16) имал подобра среќа, па Хана му рекла на својот татко дека сака повторно да се обиде.

„Хана помалку од три години се занимава со спортски риболов. Сè започна за време на короната додека не можевме да одиме никаде. Децата беа дома, па отидовме до блиската вода да го поминеме времето. Тие се заљубија во риболовот. Иван на почетокот имаше повеќе смисла, но се откажа. Хана сака индивидуални спортови и се најде во него“, раскажал таткото на Хана, Дарио Хорват.

Набрзо се родила вистинската љубов и Хана целосно му се посветила на овој спорт. На 8-годишна возраст присуствувала на првиот натпревар во Паловац, каде што била единствено дете. Таа фатила риба со вкупна тежина од 14,5 килограми, што е нејзин досегашен рекорд. На тој натпревар ја забележал тогашниот светски шампион во риболов Алан Перко, кој рекол дека никогаш не видел толку талентирано дете и ја повикал да се приклучи на клубот ШРК ТШ Чаковец. Така започнало рибарската приказна на Хана. Родителите инвестирале во опрема, а татко и на Хана го приспособил своето време на натпреварите на Хана.

„Сфатив дека е многу забавно и интересно и така почнав да ловам риба. Тато ми ми купи опрема и почнав да одам на натпревари и потоа почна да станува професионално“, вели Хана.

Денес Хана има бројни медали и трофеи. Нејзиното прво натпреварување со клубот било во 2021 година во Младинската лига Меџимурје, каде што била 18-та. Во 2022 година на истото натпреварување била на високото 5. место, на хрватското првенство за жени до 15 години била трета поединечно, а екипно со Дора Колманиќ и Карла Лесинџер го освоила 2. место. Минатата година таа за прв пат се натпреварувала во Хрватската младинска лига, каде и покрај скршената рака и со гипс по падот од велосипед, го освоила 7-то место.

„Навистина не знам колку медали имам, не бројам. Тешко е да се каже кој беше најдобар за мене бидејќи сите натпревари на кои освоив медал беа премногу добри за мене. Сакам да одам на вода, сакам да патувам и тоа е одлично за мене“, вели Хана.

На собранието на риболовното здружение „Меѓимурје“ во март, Хана ја доби наградата за исклучителни натпреварувачки резултати за 2022 година во риболов со јадица, а неодамна добила вест што го воодушевило целото семејство.

„Најдобро од се е што Хана минатата недела доби покана за репрезентацијата до 15 години. Бевме воодушевени. Тајно се надевавме дека ќе добие повик. Таа го доби и ние го прифативме“, рекол татото Дарио.

Хана најмногу се радува на претстојното натпреварување во Португалија.

Scroll to Top