Енди Мареј му го предаде мечот на Ѓоковиќ еден час пред почетокот

Енди Мареј му го предаде мечот на Новак Ѓоковиќ на мастерсот во Мадрид еден час пред почетокот. Ѓоковиќ без борба ќе помине во четврфиналето, затоа што Мареј не е подготвен за игра и поголеми напори, пренесоа медиумите.

Мареј ги победи фаворизираните противници Доминик Тим и Денис Шаповалов, но против Ѓоковиќ не е во состојба да игра. Засега официјалната причина е болест, но детални информации нема. Некои од медиумите шпекулираат дека британскиот тенисер фатил коронавирус во Мадрид.

„Ова е добра, но не е сјајна вест за него. Потребни му се натпревари за да ја врати старата форма и од таа причина можеби е подобро да има некој посилен предизвикувач. Но, нема ни да се жали затоа што ќе има време за одмор, затоа што во 1/4 финалето го чека интересен предизвик“, открива извор близок до Ѓоковиќ..

Нареден противник ќе му биде победникот од натпреварот меѓу Хурберт Хуркач и Душан Лајовиќ. Ако победи Ѓоковиќ и во 1/4 финалето, во 1/2 финалето најверојатно ќе игра со Алкараз или Надал. „Поради тоа не е лошо да ја сочува силата, но сигурно му е жал што не може да игра со стариот добар противник“, открива изворот.

 

Scroll to Top