По пластична операција на задникот, почина популарната аргентинска актерка Силвина Луна

Популарната аргентинска актерка и модел Силвина Луна почина на 43 -годишна возраст по операцијата „бразилско кревање на задникот“.

По операцијата добила бубрежна болест, потврдија нејзините адвокати. Таа починала на 31 август, откако 79 дена била во болница поради компликации од операција што ја имала во 2011 година.

Нејзиниот брат, Езекиел Луна, им дал зелено светло на лекарите да ја извадат од апаратот во четвртокот напладне, објавија локалните медиуми. Актерката имала операција во јуни или јули 2011 година и ја извршил естетскиот хирург Анибал Лотоцки. Тој била обвинет во 2021 година за смрт на пациент што го оперирал во 2010 година. Силвини инјектирала течност што содржи полиметилметакрилат, која е забранета според аргентинскиот закон. Безбојната, пластична материја се користи како замена за стакло во автомобилски делови, леќи, панели и прозорци.

Силвина првпат побарала лекарска помош во 2015 година кога имала камења во бубрезите. Ѝ дијагностицирале хиперкалцемија, па лекарите ја ставале на неделна дијализа до трансплантација на бубрег. Во 2016 година, во Мајами, аргентинскиот лекар Кристијан Перез отстранил опасна материја од глутеусот. Потоа изјавил дека Силвина развила автоимуна болест предизвикана од лековите кои ги примала за време на операциите. Сите пациенти добиваат бубрежна болест и на крајот умираат, рекол тој тогаш.

Додека чекаше нов бубрег, состојбата и се влошила, па била хоспитализирана на 13 јуни. Била на седативи речиси две недели, до 29 јуни, кога била извадена од вентилаторот. На 19 август болницата објави дека Силвина дише самостојно. Неодамна се заразила со бактерии и на 30-ти август повторно била интубирана, а следниот ден и ја симнале апаратите за одржување.

Јавното обвинителство во Буенос Аирес покрена истрага за нејзината смрт, а беше наредена и обдукција. Силвина Луна почина само две недели по смртта на Маријано Капрарола, водителот, кој почина како последица на операција во 2010 година, извршена од истиот лекар. Во февруари 2022 година, д-р Лотоцки беше осуден на четири години затвор по тужба поднесена од актерката и три други жени. Во јули судот пресуди дека му е забрането да се занимава со медицина на пет години. Сепак, тој не е во затвор на издржување на казната.

Scroll to Top