Почина пејачката Феј Фентроу која два пати ја победи лекукемијата, па и беше дијагностициран редок тумор

Британската пејачка Феј Фентроу почина на 22-годишна возраст. Како што објави „Холивуд репортер“, таа имала рак и двапати ја победила леукемијата – првиот пат кога имала осум, а вториот пат кога имала 13 години.

Меѓутоа, во септември 2022 година ѝ бил дијагностициран многу редок тумор на мозокот и починала во саботата дома, опкружена со своето семејство.

Нејзиниот деби албум беше наречен „ДБ“, а го продуцираше Дејв Стјуарт, кој не ја крие тагата поради смртта на пејачката.

„Не можам да опишам со зборови колку бев уништен кога, само откако поминав неверојатно креативно време со Феј минатото лето на снимањето на нејзиниот деби албум, Феј откри дека има многу агресивен тумор на мозокот“, рече тој, додавајќи:

„Феј беше радост, полна со забава, смеа и остар брич – вистински уметник во секоја смисла“. Да се ​​биде со неа и да се гледа нејзината работа во студио се моменти кои никогаш нема да ги заборавам. Имам среќа што ги запознав Феј и нејзината мајка Пем, двете се бореа за нејзиниот опстанок. Беше и трауматично и убаво да се види нивната сила и достоинство, и многу ми е жал што светот можеше да биде сведок на генијалноста на Феј само за толку кратко време. Таа е еден од вистинските великани, хероина во нејзините текстови и мелодии. Ја сакав многу“.

Scroll to Top