„Простор“ – самостојна изложба на Владимир Паун-Врапциу, Романија, во „Остен“

Од 6.2. до 18.2.2024 во галерија ОСТЕН е поставена самостојна изложба на романскиот уметник Владимир ПАУН – Врапциу со наслов „Простор“. Отворањето ќе се одржи утре, 6 февруари во 19ч. во галерија ОСТЕН. На отворањето ќе се обрати амбасадорката на Романија госпоѓа Моника Аксинте.

„Простор“ претставува проект во развој кој постојано добива нови форми и димензии, како што всушност се случува и во просторот околу нас. Еден постојан, неограничен развој. Со истата изложба Врапциу има гостувано во галеријата „Сафира и Вентура“ (Saphira&Ventura Gallery) во Њујорк во период од 01.03 до10.03.2022 година.

За изложбата

Зачекорете во царството каде што етеричното се среќава со опипливото, каде што безграничното пространство на универзумот се испреплетува со сложената работа на човечкиот ум. Добредојдовте во „Простор“, изложба замислена од длабочините на имагинацијата и родена како светилиште за човечката душа. Во оваа збирка на создадени форми, визијата на уметникот ја надминува физикалноста, нудејќи прибежиште за духот да шета слободно среде непознатите територии на постоењето.

Од најраните епохи на човештвото до денес, привлечноста на универзумот ја плени човечката психа, повикувајќи ги истражувачите да излезат надвор од границите на Земјата. Сепак, суштината на универзумот останува загадочна, нејзините својства подлежат на одливот и протокот на знаењето што се развива низ цивилизациите.

Но, „Простор“ е повеќе од едноставно истражување на космичките мистерии; тоа е храбар напор да се соочиме со егзистенцијалните стравови што ја зафаќаат нашата колективна свест. Среде глобалната пандемија и безбројните грижи што ја придружуваат, оваа изложба се појавува како фројдовска катарза, терапевтско патување низ уметноста за да се помириме со нашите најдлабоки стравови. Овде, среде курираните форми, лежи доказ за издржливоста, потсетник дека и покрај неизвесноста, уметноста служи како светилник на утеха и исцелување. Бидејќи во прегратката на креативноста, наоѓаме не само светилиште, туку и сила да ги надминеме неволјите. Добредојдовте во „Простор“, каде уметноста станува сад за патување навнатре, кон разбирање, прифаќање и на крајот ослободување.

„Во просторот дефиниран од Владимир Паун Врапциу, тој парадоксално ја претставува – слободата, која постои и покрај клаустрофобичната форма на живеалиштата на луѓето“.

Александру Ангел, Романија

Кустос и музеолог

„Импресивната количина на дела не му дозволува на уметникот да биде педантен или стабилен во групирањето или реконфигурирањето. Тој не преговара за идејата што доминира со него и не верува во еластичноста на емоциите. Како борец од прва линија, тој го лепи знамето на својата личност на местото избрано за освојување. Затоа неговата визија е полна со искреност, со јасен вкус“.

д-р Јон Ангел

Универзитетски предавач

За уметникот

Владимир Паун-Врапциу, современ романски уметник, го започнаува своето уметничко патување со завршувањето на средното уметничко училиште во Бузау со фокус на декорација од 1991 до 1995 година. Неговите академски определби продолжуваат и тој дипломира Архитектура и урбанизам на Факултетот за архитектура и урбанизам во Букурешт помеѓу 1996 и 2003 година. Воден од страста за уметничко истражување, Владимир дополнително ги усовршува своите вештини со магистерски студии по уметност на Националниот универзитет за уметност во Букурешт од 2019 до 2021 година.

Како успешен уметник, Владимир Паун-Врапциу се здобива со меѓународно признание. Со гордост го претставува галеријата „Сонија Монти“ во Париз, Франција, означувајќи го неговото присуство на европската уметничка сцена. Дополнително, тој е поврзан со галеријата Сафира и Вентура во Њујорк, САД, каде го покажува глобалниот досег на неговото уметничко влијание.

Владимир е активен член на различни ценети организации, вклучувајќи го Редот на архитекти во Романија, Унијата на архитекти од Романија и Унијата на визуелни уметници во Романија. Неговата посветеност на овие професионални здруженија ја одразува неговата посветеност на уметничката заедница.

Признанијата на уметникот ја вклучуваат престижната ОСТЕН НАГРАДА на Остен биеналето на цртеж во Скопје, Северна Македонија, во 2020 година. „НАГРАДА ЗА НАЈДОБАР УМЕТНИК“ од Биеналето во Фиренца и WAVA (Светска асоцијација за визуелни уметности) и „Награда на жирито“ на Биеналето во Фиренца.

Покрај неговите достигнувања во светот на уметноста, Владимир Паун-Врапциу има успешна кариера во архитектурата, особено познат по неговата експертиза во минимализмот. Неговиот архитектонски пристап се фокусира на есенцијализирање на волумените и одржување на чистотата на линиите додека ја зачувува приватноста и човечката топлина. Имено, во 2002/2003 година, тој се појавува како победник на архитектонски натпревар организиран од Фондацијата OAT FARM, спонзориран од принцот Чарлс, каде самиот принц Чарлс е претседател на жирито.

Среде предизвиците на светот, Владимир Паун-Врапциу вешто се движи низ неизвесностите, насочувајќи го своето внимание кон длабокото проучување на сликарството. Како одговор на збунувачката реалност обликувана од психолошките, социјалните и економските предизвици што го зафатија светот, тој бара одговори преку неговите амбициозни сликовни платна, создавајќи визуелен дневник на тековната пандемија. Уметничките потфати на Владимир стојат како доказ за неговата издржливост, приспособливост и длабок увид во светот околу него.

Текстот „Простор“ – самостојна изложба на Владимир Паун-Врапциу, Романија, во „Остен“ е превземен од МАКФАКС.

Scroll to Top