Прстенот на Тупак, највреден хип-хоп артефакт продаден за милион долари

Прстен од златен рубин и круна со дијамант што го носел легендарниот рапер Тупак Шакур на неговиот последен јавен настап бил продаден за 1 милион долари на аукција во Њујорк во вторникот.

Победничката понуда била далеку над проценката на „Сотби“ од 200.000 до 300.000 долари, што го прави највредниот продаден артефакт на хип-хоп, соопшти аукциската куќа.

Американскиот рапер го носел прстенот на неговото последно појавување во јавноста на доделувањето на видео музичките награди на Ем-Ти-Ви на 4 септември 1996 година.

Само неколку дена подоцна, на 13 септември, раперот беше убиен од неидентификуван вооружен маж во пукање во Лас Вегас.

Шакур, чии хитови ја вклучуваат California Love, го дизајнираше прстенот за неколку месеци, велат од „Сотби“. Во тоа му помогнала неговата кума Јасмин Фула, која го ставила прстенот на продажба.

Шакур бил под влијание на политичкиот манифест на италијанскиот филозоф Николо Макијавели од 16 век, „Владетелот“. Ја прочитал додека бил во затвор под обвинение за сексуален напад.

Тој го дизајнираше прстенот според круните на средновековните европски кралеви, додаваат од „Сотби“.

На прстенот е изгравирано „Pac & Dada 1996“, упатување на неговата девојка Кидада Џонс.

Златниот прстен во облик на круна е обложен со помали дијаманти, а во центарот е необработен рубин опкружен со два исечени дијаманти.

Продажбата била дел од посветената хип-хоп аукција по повод 50 години од жанрот во август оваа година.

Шакур важи за еден од најголемите рапери на сите времиња со продадени 75 милиони плочи.

Тој беше централна фигура во хип-хоп сцената на Западниот брег со седиште во Лос Анџелес, која се судри со ривалските рапери од источниот брег во Њујорк.

Неговиот убиец никогаш не бил пронајден, а одамна кружат теории за тоа кој е одговорен за неговата смрт.

Шест месеци по неговото убиство, раперот од источниот брег Кристофер „Notorious BIG“ Валас беше убиен.

Многумина веруваат дека нивните убиства биле резултат на ривалството меѓу нивните музички етикети, Death Row од Лос Анџелес и Bad Boy Entertainment од Њујорк.

Но, некои музички историчари велат дека јазот меѓу западниот и источниот брег на САД е преувеличен од комерцијални причини.

Полицијата во Лас Вегас го пребарала домот минатата недела како дел од истрагата за убиството на Шакур.

Scroll to Top