Социјалните мрежи се голма лага: Како навистина изгледаат „совршените“ фотки на инстаграм

Не е тајна дека социјалните мрежи даваат прилично изобличен поглед на реалноста, бидејќи повеќето од нив споделуваат само највозбудливи и најгламурозни делови од нивните животи. Една инстаграм-инфлуенсерка реши да им покаже на своите следбеници колку е лесно да се претстават на интернет во подобро светло или да манипулираат со содржини на разни социјални мрежи.

Фитнес-тренерката Хејли Мадиган редовно им покажува на своите придружници колку е лесно – со правилно осветлување, агол на снимање и алатки за уредување фотографии – да подобрат ничиј изглед и да ги отстранат различните несовршености.


„Сакав да им покажам на жените и мажите колку е лесно да се манипулира со телата на луѓето, дури и на видеа. Помладите генерации денес растат под притисок на ‘совршенство’ на социјалните мрежи и треба да знаат дека она што луѓето го објавуваат не е секогаш реално“ – објасни Хејли.

 

На почетокот на овој месец Хејли објави видео во кое е монтирано пред снимањето, за да покаже со пример колку е едноставно, и со видеото напиша: „Во свет каде што телото се подредува со само еден клик, важно е да се запамети дека тоа е она што ја гледа лагата!

“На снимката се прикажани прстите на екранот, како се стеснува половината и се зголемува задникот, пред да се покаже како истото може да се направи со машките тела. Ме растажува што некои луѓе треба да ги ‘обработат’ своите тела вака, за да се чувствуваат добро со себе. Треба да се чувствувате пријатно и безбедно во вашата кожа без тоа. Се надевам дека ќе ги охрабрам да го сакаат своето тело, поради сопственото ментално здравје“ – објасни Хејли за своето видео. Нејзиниот пост брзо собра бројни позитивни коментари, а многумина ѝ се заблагодарија што толку јавно и отворено ги сподели своите искуства и увиди.

Scroll to Top