Турски коментатор доби отказ на полувреме на натпревар на Светско

Турскиот коментатор Алпер Бакирчигил доби отказ на полувремето на натпреварот меѓу Мароко и Канада. Тој коментираше за турската телевизија „ТРТ“, а отказ заработи затоа што го спомена името на легендарниот фудбалер на Туриција Хакан Шукур.

dobivaj vesti na viber

Додека го коментираше натпреварот Бакирчигил, инспириран од голот на Хаким Зијех за Мароканците, Бакирчигил го спомена и голот на Хакан Шукур во 2002 година на Светското во Јужна Кореја, кој е и најбрз во историјата на ова натпреварување. Шукур даде гол за само 11 секунди.

Откако го спомена неговото име, почнале притисоците врз Бакирчигил. Тој издржа до полувреме, а потоа бил сменет со друг негов колега. Алпер на „Твитер“ објави што му се случило и како заработил отказ. За потсетување, Шукур во моментов е во егзил и е во немилост на турските власти.

Владата во Турција под команда на Реџеп Таип Ердоган го прогласи Шукур за предавник откако тој јасно се декларираше дека е приврзаник на лидерот на опозицијата Фетулах Ѓулен. Таканаречените ѓуленисти беа обвинети за обид за државен удар и беа прогласени за терористи и потоа и масовно затворани.

Шукур побегна во САД и живее во Њујорк, а сите почести, признанија, титули и успеси во Турција му беа поништени.

 

Scroll to Top