(Видео) Со песна и знамиња се славеше шампионската титула на Еурофарм Пелистер: „Ако одам во Битола“ ечеше на плоштадот Магнолија

На плоштадот Магнолија вчеравечер ракометарите на Еурофарм Пелистер ја прослави шампионската титула во македонската ракометна Суперлига. По 18 години ракометниот клуб го врати пехарот во Битола. Ова е седма титула во историјата на клубот.

На плоштатад се собраа голем број навивачи на клубот и љубители на спортот и славеа со „Ако одам во Битола“. На плоштадот била поставена и бина на која беа сите ракометари од клубот, а со нив пееше и битолчанецот Димитар Андоновски.

Еурофарм Пелистер го победи ГРК Тиквеш со 35:26 на домашен терен.

Пред натпреварот навивачите во салата „Боро Чурлевски“ ја поздравија последната генерација со која клубот од Битола беше шампион на Македонија од сезоната 2004/2005.

Следната натпреварувачка сезона 2023/2024 Еурофарм Пелистер ќе ја претставува Македонија во ЕХФ Лигата на шампионите.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dimitar Andonovski (@dimitarandon)

Scroll to Top