(Видео) Туристи на аеродром во Ница пеат хит од Здравко Чолиќ

На видео објавено на социјалните мрежи пијанистот и композитор Слоба Драговиќ, долгогодишен соработник на Чолиќ, може да се види како свири на пијано на аеродромот во Франција, додека толпата луѓе со него го пее големиот хит во еден глас.

Здравко Чолиќ е еден од најпопуларните музичари на Балканот – 72-годишниот пејач ги полни салите каде и да настапува неодамна ја распродаде Пула арената во рекордно време, а неговата огромна база на фанови продолжува да расте со помладите генерации. Чолиќ на својот профил на Инстаграм и Тик Ток објави кратко видео со едноставен коментар: Аеродом Нијс Азурниот брег пее „Ти можеш се, ал једно не“.

Во видеото, пијанистот и композитор Слоба Драговиќ, долгогодишен соработник на Чолиќ, може да се види како свири на пијано на аеродромот во Франција, додека толпата едногласно го пее големиот хит на Чолиќ. Драговиќ напишал дека бил турнат да свири на клавир од колегата музичар Никола Демоња, кој исто така свири со Чолиќ, па направиле забава. Меѓу насобраните е и Дарија Ходник, хрватска пејачка со моќен глас, која со години соработува со најголемите имиња на поп музиката.

Објавата доби илјадници лајкови, а воодушевените коментатори го повикуваат Здравко да настапи во Париз, да дојде во Австралија или едноставно да ја изразат својата љубов кон пејачот како обожавателот кој напиша. „Среќен сум што живеам во времето на Здравко Чолиќ, но од детството до сега“.

Scroll to Top