12.04.2021

„Театар комедија“ со репертоар за ноември

„Викенд на мртовци“ месецов ќе се прикаже премиерно во „Театар комедија“, на 14 ноември. Театарот го објави целиот репертоар за месец ноември, на кој се најдоа и „Стјуардеси“, „Вардарски...

(Галерија) „Танцувајќи низ емоциите“, хуманитарна изложба на Анжелика Колева

Голем број пријатели и вљубеници во уметноста беа дел од отворањето на четвртата самостојна изложба на уметничката Анжелика Колева, „Танцувајќи низ емоциите“, што се одржува во „Концепт 37“. На...

Среќко Шоиќ ќе ја освојува Македонија

По гостувањето во Скопје минатиот месец, познатиот срспки актер Милан Лане Гутовиќ повторно ќе ја игра претставата „Украдена личност“ пред македонската публика. Првата претстава ќе се одржи во Скопје...

Еден месец на село со Коцев и Леви

На репертоарот на Македонскиот народен театар вечерва е претставата „Еден месец на село“, работена по истоименото дело на Тургењев. Главните улоги ги играат Ѓорѓи Јолевски, Сашка Димитровска, Сашко Коцев,...

Игор Џамбазов со говорна мана

Вечерва на репертоарот на МНТ од 20 часот е претставата „Говорна мана“, правена на текст на Горан Марковиќ, а во режија на Драгана Милошевски-Попова. Во главните улоги настапуваат Игор Џамбазов,...

Премиера на „Јужен ветер“ во Синеплекс

Српскиот филм „Јужен ветер“, во кој починатиот актер Небојша Глоговац ја одигра својата последна улога, на 24 ноември (сабота) ќе има премира во киното „Синеплекс“. Филмот ја раскажува приказната за...

Клеопатра се врати во МОБ

Претставата „Клеопатра“ се враќа на репертоарот на МОБ. Балетскиот спектал ќе се случи на 14 ноември со почеток во 20.00 часот. Македонската публика ќе има уникатна можност да го проследи...

Олга Петкова промовира прва книга

Првата книга на Олга Петкова, „Ателјето на Монмартр“ ќе се одржи на 4 април во фоајето на кино „Фросина“. Промоцијата почнува во 20 часот. Дејствието на книгата, главно сместено во...

Мјузиклот „Зона Замфирова“ во МНТ

Мјузиклот „Зона Замфирова“ во изведба на ансамблот на Театарот на Теразије од Белград, на 3 март во 19 часот ќе се игра на сцената на Македонскиот народен театар. Мјузиклот е по делото...

Танц низ емоциите со Анжелика Колева

Уметничката Анжелика Колева на 16 ноември ќе ја отвори четвртата самостојна изложба. На изложбата во „Концепт 37“, која ќе биде со хуманитарен карактер, ќе бидат претставени 40 дела на...

Stay connected

81,350FansLike
469FollowersFollow
3,100SubscribersSubscribe

Популарно

Џез фестивал на дуети во „Менада“

Клубот Менада вечерва го организира последниот дел од „Џез фестивалот на дуети“. Вечерта ќе почне со проекција на Let’s Get Lost. За музичкиот дел од фестивалот...

Фестивал на Новиот германски филм

Фестивалот на Новиот германски филм почнува на 2 мај со комедијата „100 работи” во „Милениум“, а проекциите потоа, од 3 до 6 мај, продолжуваат во кино...

Сабота со Староградски Мелос

Сабота за уживање во убаво друштво, вкусна храна и добра музика со „Староградски Мелос“, само во гостилница „Ла Тана“. Забавата почнува во 21 часот.