(Фото) Давид Тошевски со приватен авион замина за Ростов

By

Македонскиот фудбалер Давид Тошевски вчера со приватен авион замина за Ростов, Русија, каде што ќе игра во следните пет години. По двонеделни прегледи и откако беше комплетирана целата документација за неговиот трансфер, Тошевски заедно со јапонскиот фудбалер Кенто Хашимото од Белград летна за Ростов.

Рускиот клуб за 19-годишниот фудбалер плати 3 милиони евра, од кои два се за петгодишниот договор за Давид, а еден е за обештетување на „Работнички“. Во интервју за „Репортер“ Давид рече дека е пресреќен со историскиот трансфер што го направи. Тој ни откри и дека сака да има кариера како Горан Пандев или Елиф Елмас, кои му се репер во фудбалот.

„Сакам да ја освојам Лигата на шампионите“: Фудбалерот Давид Тошевски направи најскап трансфер од Македонија

Ќе ви се допадне