Македонија ја пропушти победата со Чешка, мора да победи во Скопје за да игра на Светско

Македонската ракометна репрезентација одигра нерешено со Чешка 24:24 во првиот натпревар од баражот за пласман на СП во Полска и Шведска во 2023 година. Иако водеа во текот на целиот натпревар, а имаа и предност од седум гола, на крајот македонските ракометари ја пропуштија шансата во Чешка, па сега мора да победат во Скопје за да играат на Светско.

dobivaj vesti na viber

Ракометарите на почетокот поведоа 1:4, а на полувреме отидоа со предност од три гола (10:13), која ја зголемија во второто полувреме. Пред крајот на натпреварот чешките ракометари се доближија на гол разлика и по последните секунди Кашпарек успеа да израмни.

Филип Талески со 5 гола беше најефикасен во македонската репрезентација, додека по четири гола постигнаа Лазаров и Гоце Георгиевски. Матеј Клима и Јакуб Хрстка беа најдобри за Чесите со по пет постигнати голови.

Реваншот се игра во Скопје во недела во 19 часот.

Scroll to Top