Алјаска

Поларна мечка нападнала луѓе на Аљаска

Поларна мечка нападнала и усмртила две лица во сојузната држава Вејлс на западниот дел на полуостровот Сјуард на Алјаска. Полицајците добиле дојава во вторникот околу …

Поларна мечка нападнала луѓе на Аљаска Прочитај повеќе »

(Фото) Лос влегол да им се шета по дома па ги викнале пожарникарите на помош

Пожарникари на Алјаска добиле невообичаен повик за помош од Здружението за заштита на диви животни, кои побарале помош да го извадат лосот од куќата на …

(Фото) Лос влегол да им се шета по дома па ги викнале пожарникарите на помош Прочитај повеќе »

Синот на Трамп во лов на гризли на Алјаска

Доналд Трамп Џуниор, синот на американскиот претседател Доналд Трамп, застрелал гризли на северозападниот дел на Алјаска, соопштија тамошните медиуми. Тој е еден од тројцата кои …

Синот на Трамп во лов на гризли на Алјаска Прочитај повеќе »

(Видео) Преживеал три недели на Алјаска без храна и вода

Тајсон Стил преживеал речиси три недели во Алјаска без храна и вода, пренесува Би-би-си. Тој бил спасен во четвртокот од спасувачките екипи. Бил најден кај …

(Видео) Преживеал три недели на Алјаска без храна и вода Прочитај повеќе »

Смртоносен вирус се шири меѓу морските цицачи поради топењето на мразот на Алјаска

Поради топењето на мразот на Алјаска, се шири смртоносен вирус phocine distemper меѓу цицачите, предупредуваат научниците. Вирусот бил откриен во 2004 година, а дошол од …

Смртоносен вирус се шири меѓу морските цицачи поради топењето на мразот на Алјаска Прочитај повеќе »

Гори цел Арктик, огнени стихии голтаат делови од Сибир, Аљаска, Гренланд

Научниците веќе долго време предупредуваат дека подрачјето околу Арктикот се загрева двојно побрзо од остатокот на планетата. Ситуацијата на Арктикот станала алармантна по најтоплиот јуни …

Гори цел Арктик, огнени стихии голтаат делови од Сибир, Аљаска, Гренланд Прочитај повеќе »

Пронајдена необична радиоактивна честичка во атмосферата

Необична честичка која содржи мала количина на збогатен ураниум, а која е дел од нуклеарни горива и бомби, била пронајдена во атмосферата над Алеутските острови …

Пронајдена необична радиоактивна честичка во атмосферата Прочитај повеќе »

Алјаска го легализира рекреативното консумирање марихуана

Алјаска во вторникот стана четврта сојузна американска држава што го легализира рекреативното уживање во марихуаната, јавува АП. Освен во најдивата американска држава, тревата во САД …

Алјаска го легализира рекреативното консумирање марихуана Прочитај повеќе »

Scroll to Top