Џамал Кашоги

(Видео) Свршеницата на Кашоги, по неговата смрт, дознала дека тој бил женет за друга

Турската свршеница на убиениот новинар Џамал Кашоги, студентката Хатис Ченгиз, дури по неговата смрт дознала дека тој бил венчан со друга жена. Ченгиз дознала дека …

(Видео) Свршеницата на Кашоги, по неговата смрт, дознала дека тој бил женет за друга Прочитај повеќе »

Свршеницата на убиениот новинар Кашоги бара казна за саудискиот престолонаследник

Свршеницата на саудискиот новинар Џамал Кашоги бара без одложување да се казни саудискиот престолонаследник поради вмешаност во случајот со неговото убиство. „Ова нема да ја …

Свршеницата на убиениот новинар Кашоги бара казна за саудискиот престолонаследник Прочитај повеќе »

(Видео) ЦИА ја тргна ознаката за тајност на извештајот: Саудискиот принц го наредил убиството на Кашоги

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден, ја тргна ознаката за тајност од извештаите на безбедносните служби, кои се однесуваат на убиството на саудискиот новинар Џамал …

(Видео) ЦИА ја тргна ознаката за тајност на извештајот: Саудискиот принц го наредил убиството на Кашоги Прочитај повеќе »

Нови детали за убиството на новинарот Кашоги, ликвидаторите користеле авион на компанија што ја запленил престолонаследникот Бин Салман

Саудијците, кои го ликвидираа дисидентот и новинар Џамал Кашоги, до Истанбул летале со авион на приватна компанија, кој една година претходно, пред ликвидацијата, го запленил …

Нови детали за убиството на новинарот Кашоги, ликвидаторите користеле авион на компанија што ја запленил престолонаследникот Бин Салман Прочитај повеќе »

Свршеницата на Кашоги го тужи саудискиот престолонаследник, тврди дека го наредил неговото убиство

Свршеницата на поранешниот саудиски новинар Џамал Кашоги и група за заштита на човековите права „Демократија за арапскиот свет сега“ го тужат саудискиот престолонаследник, тврдејќи дека …

Свршеницата на Кашоги го тужи саудискиот престолонаследник, тврди дека го наредил неговото убиство Прочитај повеќе »

„Ми рекоа да ја запалам рерната“, работник во конзулатот открива што се случувало пред убиството на новинарот Џамал Кашоги

Работник во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул изјавил пред турскиот суд дека од него било побарано да ја запали рерната, еден час пред, во …

„Ми рекоа да ја запалам рерната“, работник во конзулатот открива што се случувало пред убиството на новинарот Џамал Кашоги Прочитај повеќе »

(Видео) 3Д реконструкција на убиството на новинарот Кашоги

Петмина лица се осудени на смртна казна во Саудиска Арабија поради убиството на новинарот Џамал Кашоги. Покрај нив осудени се уште три лица, на вкупно …

(Видео) 3Д реконструкција на убиството на новинарот Кашоги Прочитај повеќе »

Обединетите нации имаат докази дека принцот Салман го наредил убиството на Кашоги

Од Обединетите Нации денеска изјавиле дека принцот на Саудиска Арабија, Мухамед бин Салман треба да биде испрашан за случајот со убиството на новинарот Џамал Кашоги. …

Обединетите нации имаат докази дека принцот Салман го наредил убиството на Кашоги Прочитај повеќе »

Британските служби знаеле однапред дека ќе се случи убиството на Кашоги

Како што пренесуваат британските медиуми, известувачката служба на Обединетото Кралство MI6 однапред го знаела планот на саудиските колеги за да го киднапираат, а доколку е …

Британските служби знаеле однапред дека ќе се случи убиството на Кашоги Прочитај повеќе »

(Видео) Џемал Кашоги во конзулатот отишол по докмуенти потребни за брак

Новинарот од Саудиска Арабија Џемал Кашоги кој беше убиен, во конзулатот во Истанбул отишол да ги побара потребните документи за да стапи во брак со …

(Видео) Џемал Кашоги во конзулатот отишол по докмуенти потребни за брак Прочитај повеќе »

(Видео) Саудијци палат документи во близина на конзулатот по убиството на Џемал Кашоги

Турската телевизија „А Хабер“ објави нова снимка од убиството на новинарот од Саудиска Арабија Џемал Кашоги. На снимката се гледа како вработено лице во конзулатот …

(Видео) Саудијци палат документи во близина на конзулатот по убиството на Џемал Кашоги Прочитај повеќе »