џез

Хитовите на Френк Синатра во изведба на Џон Илија Апелгрен и Национален џез оркестар

14 февруари е датум кој се поврзува со убави нешта, денот на љубовта, денот на виното, а годинава овој датум ќе го одбележи и еден …

Хитовите на Френк Синатра во изведба на Џон Илија Апелгрен и Национален џез оркестар Прочитај повеќе »

(Видео) Четкар свиреше џез за скопјани

Македонскиот џез-музичар Владимир Четкар вчера ги забавуваше скопјани во кафулето „Круг“ во Дебар маало. Тој и уште петмина музичари пред преполното кафуле свиреа песни од …

(Видео) Четкар свиреше џез за скопјани Прочитај повеќе »

Четкар: Шириме љубов и позитивна енергија

Со настапот во клубот Xippo во Чикаго, Владимир Четкар ја заврши својата зимска американска турнеја. Џез-музичарот придружуван од „Септет“ настапи некои од најпопуларните американски џез-клубови, …

Четкар: Шириме љубов и позитивна енергија Прочитај повеќе »

Џеф Безос: Милијарди луѓе ќе ја колонизираат вселената

Основачот на Амазон кој што исто така ја поседува приватната вселенска компанија “Blue Origin”, ги претстави своите планови за населување на луѓето на Месечината, а …

Џеф Безос: Милијарди луѓе ќе ја колонизираат вселената Прочитај повеќе »

„Охридско лето“: Организаторите и изведувачите најавија џез спектакл со „Форплеј” од САД

Утревечер, од 21 часот, на отворената атрактивна сцена од Античкиот театар во Охрид, свечено ќе биде отворен фестивалот „Охридско лето“, годинава 57. по ред, кој …

„Охридско лето“: Организаторите и изведувачите најавија џез спектакл со „Форплеј” од САД Прочитај повеќе »

Scroll to Top