епл

Во Кина побарувачката за мобилни телефони на Apple значително се намали, продажбата на Huawei скокна за 70%

Испораките на мобилни телефони на Apple во Кина паднаа за 19 отсто во првиот квартал, што ја одразува заканата за доминантната позиција на американскиот гигант …

Во Кина побарувачката за мобилни телефони на Apple значително се намали, продажбата на Huawei скокна за 70% Прочитај повеќе »

Акциите на „Епл“ паѓаат поради големото враќање на „Хуавеи“

„Епл“ објави дека генерирал 119,6 милијарди долари во продажба и 33,92 милијарди долари профит во првиот квартал од својата фискална година, надминувајќи ги очекувањата на …

Акциите на „Епл“ паѓаат поради големото враќање на „Хуавеи“ Прочитај повеќе »

На тинејџер му е забрането да лета откако објавил фотографија од пад на авион

На 18-годишен тинејџер му е забрането да патува со авион во наредните пет години, откако минатата среда за време на летот од Ротердам до Задар, …

На тинејџер му е забрането да лета откако објавил фотографија од пад на авион Прочитај повеќе »

Часовникот на „Епл“ ќе добие прв редизјан

Во текот на изминатите неколку недели почнаа да се појавуваат повеќе детали за премиум-верзијата на паметниот часовник на „Епл“. Според Марк Гурман од „Блумберг“, уредот …

Часовникот на „Епл“ ќе добие прв редизјан Прочитај повеќе »

Епл Кар Плеј најави нови функции покрај навигациските

Епл одговори на неодамнешната објава на Гугл за подобрувања на Андроид Ауто. Инфозабавниот систем на технолошката компанија за во автомобил ќе биде подобар за да …

Епл Кар Плеј најави нови функции покрај навигациските Прочитај повеќе »

„Епл“ повеќе нема да го произведува музичкиот плеер „ајпод тач“

Епл објави дека го прекинува производството на својот музички плеер, Ајпод Тач. Компанијата вели дека гаџетот ќе биде достапен само „додека има залихи“. Ова е крајот …

„Епл“ повеќе нема да го произведува музичкиот плеер „ајпод тач“ Прочитај повеќе »

(Видео) Русин го искрши својот „ајпод“ како одговор на американските санкции

Откако „Епл“ престана да ги продава производите во Русија, се појави видео од еден Русин како со чекан го крши својот Ајпод. Видеото го објави …

(Видео) Русин го искрши својот „ајпод“ како одговор на американските санкции Прочитај повеќе »

Како правилно да ги полните мобилните, а батеријата да ви држи подолго време

Батериите во нашите паметни телефони имаат ограничен век на траење и ако погрешно ги полниме може да настанат сериозни технички проблеми. Повеќето мислат дека телефоните …

Како правилно да ги полните мобилните, а батеријата да ви држи подолго време Прочитај повеќе »

Добитничка на Нобелова награда за мир и „Епл“ ќе снимаат детски серии и документарци

Добитничката на Нобелова награда за мир Малала Јусафзаи и компанијата „Епл“ ќе снимаат детски серии, драми и документарци, кои ќе се емитуваат на стриминг-сервисот на …

Добитничка на Нобелова награда за мир и „Епл“ ќе снимаат детски серии и документарци Прочитај повеќе »

Епл ќе ја блокира социјалната мрежа „Парлер“, омилена на теоретичарите на заговор

Епл се закани дека ќе ја отстрани „Парлер“ од Епл стор, доколку наскоро не ја промени својата политика за ублажување на содржините кои се објавуваат …

Епл ќе ја блокира социјалната мрежа „Парлер“, омилена на теоретичарите на заговор Прочитај повеќе »

Џеф Безос стана првиот човек во историјата чие богатство надмина 200 милијарди долари

Шефот на „Амазон“, Џеф Безос, стана првиот човек во историјата чие богатство надмина 200 милијарди долари. Според индексот на „Блумберг“, милијардерот Безос сега е тежок …

Џеф Безос стана првиот човек во историјата чие богатство надмина 200 милијарди долари Прочитај повеќе »

Џим Кери: Го сонувам ѓаволот како трча по Стив Џобс барајќи селфи со него

Актерот Џим Кери изјавил дека не сака да прави селфи фотографии и дека повеќе претпочита да размени неколку зборови со неговите обожаватели. Кери објаснил дека …

Џим Кери: Го сонувам ѓаволот како трча по Стив Џобс барајќи селфи со него Прочитај повеќе »

Швајцарски банки и компании под истрага дека ги бојкотираат Sumsung и Apple

Швајцарскиот регулатор за заштита на пазарно делување, извршил истрага и проверка на неколку банки и компании во Швајцарија, кои ги сомничи за можен договорен бојкот …

Швајцарски банки и компании под истрага дека ги бојкотираат Sumsung и Apple Прочитај повеќе »

„Фејсбук“ им давал на технолошки гиганти приватни податоци од корисниците

„Фејсбук“ потпишал договор за делење на податоците за корисниците од барем 60 компании, меѓу кои и „Епл“, „Амазон“, „Самсунг“ и „Мајкрософт“! Без изречна дозвола на …

„Фејсбук“ им давал на технолошки гиганти приватни податоци од корисниците Прочитај повеќе »

Твитер од денеска нема да можете да го користите на некои од вашите компјутери

Твитер најави дека ја напуша својата поддршка за компјутерите на „Appel Mac“, и дека сите корисници ќе бидат пренасочени на користење на оваа социјална мрежа …

Твитер од денеска нема да можете да го користите на некои од вашите компјутери Прочитај повеќе »

Scroll to Top