галичка свадба

(Галерија) Низ прстен те гледам, во срце да ти влезам: Илчо и Елена се венчаа, а Галичка свадба пак ги спои културата и традицијата

Посетители од цела Македонија дојдоа во Галичник за уште еднаш да бидат дел од најголемата традиционална свадба. 30 обичаи и стотици статисти за вистински впечаток беа …

(Галерија) Низ прстен те гледам, во срце да ти влезам: Илчо и Елена се венчаа, а Галичка свадба пак ги спои културата и традицијата Прочитај повеќе »

(Галерија) Низ прстен да те гледам во срце да ти влезам – Галичка свадба со сите салтанати една година по пандемијата

По година дена пауза поради ковид пандемијата, викендов се одржа 47 Галичка свадба. Филип Бундовски и Катерина Илиевска кои лани беа избрани за зет и …

(Галерија) Низ прстен да те гледам во срце да ти влезам – Галичка свадба со сите салтанати една година по пандемијата Прочитај повеќе »

Тања Лепческа и Златко Димовски годинашни младоженци на Галичка Свадба

Тања Лепческа и Златко Димовски се годинашните главни протагности во рамки на годинашното 45-то издание на „Галичка свадба“, која ќе се одржи од 13 јули …

Тања Лепческа и Златко Димовски годинашни младоженци на Галичка Свадба Прочитај повеќе »

Галичка свадба меѓу најдобрите европски фестивали според „Њујорк тајмс“

„Њујорк тајмс“ ја вброи Галичката свадба меѓу најдобрите европски фестивали што вреди да се посетат. На листата на реноминраниот весник се наоѓаат фестивали од Шведска, Шпанија, …

Галичка свадба меѓу најдобрите европски фестивали според „Њујорк тајмс“ Прочитај повеќе »

Scroll to Top