Горан Бреговиќ

(Видео) Брега и Ердоган се држеа за раце на Денот на Ромите во Турција, во позадина пееше Есма Реџепова

Познатиот балкански музичар Горан Бреговиќ настапи во Истанбул во Конгресниот центар Халич, на „Средба на Ромите 2023 – Заедно ги пишуваме вековите на Ромите“. Таму …

(Видео) Брега и Ердоган се држеа за раце на Денот на Ромите во Турција, во позадина пееше Есма Реџепова Прочитај повеќе »

Горан Бреговиќ ја откажа турнејата поради несреќата со мотор

Музичарот Горан Бреговиќ доживеал несреќа додека возел веспа среде Париз. Тој го поврдедил рамото, а неговата рака му  била имобилизирана, па поради тоа морал да …

Горан Бреговиќ ја откажа турнејата поради несреќата со мотор Прочитај повеќе »

Комшијата го тужи Горан Бреговиќ оти му присвоил дел од дворот

Музичарот и текстописец Горан Бреговиќ бил повикан на сослушување во Основното државно обвинителство во Котор поради сомнение дека наводно запоседнал четири квадратни метри туѓо земјиште. Бреговиќ …

Комшијата го тужи Горан Бреговиќ оти му присвоил дел од дворот Прочитај повеќе »

Блиска соработничка на Горан Бреговиќ пронајдена мртва во автомобил во Дунав

Анке Поп, поранешната соработничка на босанскиот музичар Горан Бреговиќ, била пронајдена мртва во автомобил во Дунав во југозападна Романија. Засега службите не знаат како автомобилот …

Блиска соработничка на Горан Бреговиќ пронајдена мртва во автомобил во Дунав Прочитај повеќе »

Бреговиќ со три писма од Сараево доаѓа во Скопје

Еден од најпопуларните балкански музичари, Горан Бреговиќ на 22 март во Вип арената „Борис Трајковски“ ќе го претстави својот проект „Три писма од Сараево“. На …

Бреговиќ со три писма од Сараево доаѓа во Скопје Прочитај повеќе »

Горан Бреговиќ ја украл песната „Месечина“ од Емир Кустурица

Познатиот балкански режисер Емир Кустурица, повеќе од 25 години води дневник во кој говори за конфликтите со својот некогашен пријател и кум Горан Бреговиќ. Кустурица …

Горан Бреговиќ ја украл песната „Месечина“ од Емир Кустурица Прочитај повеќе »

(Фото) Вонбрачната ќерка на Бреговиќ е негова копија  

Горан Бреговиќ стана татко многу млад, а неговата најстара ќерка, Жељка, денес сè повеќе личи на него. Легендарниот музичар ја доби својата ќерка во деведесеттите …

(Фото) Вонбрачната ќерка на Бреговиќ е негова копија   Прочитај повеќе »