Хирошима

(Видео) Експлозијата во Бејрут е трета по јачина во историјата

Експлозијата во Бејрут, главниот град на Либан, е третата по сила во историјата, веднаш по нуклеарните бомби во Хиршима и Нагасаки, вели Кристофер Базби, британски …

(Видео) Експлозијата во Бејрут е трета по јачина во историјата Прочитај повеќе »

Џон Херси е човекот што ја откри вистината за Хирошима и Нагасаки, а која беше криена од американски генерал

Американскиот новинар Џон Херси е човекот што во својата репортажа ја открил вистината за двете фрлени атомски бомби од страна на САД врз јапонските градови …

Џон Херси е човекот што ја откри вистината за Хирошима и Нагасаки, а која беше криена од американски генерал Прочитај повеќе »

Гренланд се топи побрзо од очекуваното, научниците предупредуваат на целосен потоп

Научниците предупредуваат на нова закана која би можела да предизвика целосен потоп. Во најновите истражувања тие велат дека топлите океански води, под огромните глечери на …

Гренланд се топи побрзо од очекуваното, научниците предупредуваат на целосен потоп Прочитај повеќе »

Ова дрво е старо 400 години – Ја преживеало и атомската бомба во Хирошима

Вистината за ова дрво е откриена во 2001 година. Ова бонсаи дрво, е засадено во 1625 година. Се наоѓа во музејот Вашингтон, во Америка, откако …

Ова дрво е старо 400 години – Ја преживеало и атомската бомба во Хирошима Прочитај повеќе »

Жената која со приказните за атомските бомби живее цел живот – Хирошима и Нагасаки и се врежаа во паметењето

Секој од нив има различни приказни во завистност од тоа колку тој ден бил во близина до епицентарот и колку бил тешко повреден. Но, она …

Жената која со приказните за атомските бомби живее цел живот – Хирошима и Нагасаки и се врежаа во паметењето Прочитај повеќе »

Scroll to Top