хор

Бесплатен концерт на градскиот мешан хор „Вардар“ вечерва во Музејот на македонската борба

Градскиот мешан хор ,, Вардар “ од Скопје  вечерва ќе одржи Годишен концерт со композиции од европската и италијанска ренесанса под диригентсво на Марија Андонова, …

Бесплатен концерт на градскиот мешан хор „Вардар“ вечерва во Музејот на македонската борба Прочитај повеќе »

Хор на скопско училиште освои прво место на натпревар во Италија

Хорот на скопското основно училиште „Кузман Јосифовски – Питу“ го освои првото место на натпреваот „Сите бои на уметноста“ одржан во Римини, Италија. Хорот беше …

Хор на скопско училиште освои прво место на натпревар во Италија Прочитај повеќе »

(Видео) „Македонско девојче“ пее хор од Јордан

Хорот од кралството Јордан, Dozan Wa Awtar, на настап во Вашингтон ја пееше песната „Македонско девојче”, пренесе Македонската обединета дијаспора. Настанот се одржа во Прва собраниска …

(Видео) „Македонско девојче“ пее хор од Јордан Прочитај повеќе »

Детски хор во Америка ја пее „Дувна ветре развигорче“

Во училиште во Краун Поинт, Индијана, САД, детскиот хор ја пее песната „Дувна ветре развигорче“. Видеото на својот фејсбук-профил го објавила Јуле Милошевска, која е …

Детски хор во Америка ја пее „Дувна ветре развигорче“ Прочитај повеќе »

Ме ставаа во тајна група и се сексавме 100 пати – Во хорот на братот Бенедикт XVI силувани 67 деца

Грд скандал тропна на вратата на Ватикан. Во врска со силувањето и физичкото малтретирање на децата во црковниот хор во Регенсбург во Германија, чиј диригент …

Ме ставаа во тајна група и се сексавме 100 пати – Во хорот на братот Бенедикт XVI силувани 67 деца Прочитај повеќе »

Најмалку 547 момчиња од германски католички хор биле жртви на физичко и сексуално злоупотребување

Најмалку 547 момчиња од познатиот германски католички хор во Регенсбург станале жртви на физичко насилство и сексуална злоупотреба, вклучувајќи и силувања, во периодот меѓу 1945 …

Најмалку 547 момчиња од германски католички хор биле жртви на физичко и сексуално злоупотребување Прочитај повеќе »

Scroll to Top