иран

Археолози дешифрирале писмо старо 4000 години

Археолози тврдат дека успеале да дешифрираат писмо старо 4000 години. Станува збор за мистериозното древно линеарно еламитско писмо кое се користело во периодот меѓу 2300 …

Археолози дешифрирале писмо старо 4000 години Прочитај повеќе »

Жена од Иран тврди дека има 122 години и дека е најстара во светот

Фатима Норузи Каирзи од местото Резави Корасан во Иран тврди дека има 122 години и дека е најстарата личност во светот. Таа тврди дека е …

Жена од Иран тврди дека има 122 години и дека е најстара во светот Прочитај повеќе »

(Видео) Мојот единствен грев е тоа што не сум убава, рече голманката на Иран откога ја обвинија дека е маж

Голманката на Иран, Зорен Кудаеи, ги отфрли обвинувањата од Фудбаската федерација на Јордан дека на голот бил маж. Скандалот се случи по фудбалскиот натпревар меѓу …

(Видео) Мојот единствен грев е тоа што не сум убава, рече голманката на Иран откога ја обвинија дека е маж Прочитај повеќе »

(Фото) За женската фудбалска репрезентација на Иран бранел маж

На фудбалскиот натпревар на жени меѓу Јордан и Иран бранел маж, пренесуваат светските медиуми. На мечот, кој се играл на 25 септември во рамките на …

(Фото) За женската фудбалска репрезентација на Иран бранел маж Прочитај повеќе »

(Видео) Британски режисер бил убиен од родителите затоа што не бил оженет

Британскиот режисер од Лондон, со иранско потекло, Бабак Хормандин (47), бил убиен од страна на родителите затоа што не сакал да се жени, пишуваат британските …

(Видео) Британски режисер бил убиен од родителите затоа што не бил оженет Прочитај повеќе »

(Фото) Иран го обвини Израел за атентатот врз водечкиот нуклеарниот научник

Властите во Иран го обвинија Израел за убиството на нивниот водечки нуклеарен научник Мохсен Фахризадех. Иран најави дека жестоко ќе се одмазди за ваквиот акт. …

(Фото) Иран го обвини Израел за атентатот врз водечкиот нуклеарниот научник Прочитај повеќе »

(Видео) Убиен шефот на Иранската нуклеарна програма

Шефот на иранската нуклеарна програма за вооружување, Мохсен Фахризад, е убиен денес во близина на Техеран, пренесува „Ројтерс“. Фахризад починал во болница каде бил пренесен, …

(Видео) Убиен шефот на Иранската нуклеарна програма Прочитај повеќе »

Доналд Трамп планирал напад на Иран на крајот од мандатот, соработниците го одвратиле од таквата идеја?

Претседателот на САД, Донлад Трамп, наводно планирал да изврши напад врз државата Иран на крајот од својот мандат, но неговите соработници го одвратиле, пишува српски …

Доналд Трамп планирал напад на Иран на крајот од мандатот, соработниците го одвратиле од таквата идеја? Прочитај повеќе »

Техеран ќе го убие шпионот на ЦИА кој го уби генералот Сулејмани

Техеран ќе го убие шпионот на ЦИА кој го уби генералот Касим Сулејмани, пренесуваат светските медиуми. Иранскиот државјанин, кој на американските и израелските известувачки служби …

Техеран ќе го убие шпионот на ЦИА кој го уби генералот Сулејмани Прочитај повеќе »

Ја убил ќерка му затоа што се заљубила во постар маж

Тринаесетгодишното девојче од Иран, Ромина Ашрафи било убиено од страна на нејзиниот татко, затоа што се заљубила во постар маж и сакала да побегне со …

Ја убил ќерка му затоа што се заљубила во постар маж Прочитај повеќе »

(Фото) Во најголемото турско езеро откриен замок стар 3000 години

Група нуркачи открија замок стар 3000 години, во водите на најголемото езеро во Турција, Ван. Тимот на турски археолози, заедно со Ташино Цејлан на чело, …

(Фото) Во најголемото турско езеро откриен замок стар 3000 години Прочитај повеќе »

И потпретседателката на Иран заразена со коронавирус

Потпретседателката на Иран, Масуме Ебтекар, е заразена со смртоносниот коронавирус. „Потпретседателката Ебтекар во моментов е на домашно лекување, а поради преземените мерки на претпазливост, сите …

И потпретседателката на Иран заразена со коронавирус Прочитај повеќе »

Убиството на Сулејмани е акт на државен тероризам, Трамп знаел дека немало закана за САД

Доналд Трамп незаконски наредил ликвидација на иранскиот генерал Касим Сулејмани, е наведено во документот кој го објавил американскиот весник „Њујорк Тајмс“. Во истиот е наведено …

Убиството на Сулејмани е акт на државен тероризам, Трамп знаел дека немало закана за САД Прочитај повеќе »

ЦИА му помогнала на Садам во конфликтот со Иран

Документите кои неодамна ги објави ЦИА, покажуваат дека САД му помогнале на ирачкиот претседател Садам Хусеин да го нападне Иран со хемиски отров во 1988 …

ЦИА му помогнала на Садам во конфликтот со Иран Прочитај повеќе »

Преведувач во германската војска обвинет дека шпионирал за Иран

Во Германија денес започна судењето на Абдул С. со потекло од Авганистан, кој е обвинет дека шпионирал во корист на Иран. Абдул со години бил …

Преведувач во германската војска обвинет дека шпионирал за Иран Прочитај повеќе »

(Видео) Иран и Америка се имаат договорено, смета аналитичарот Дарко Трифуновиќ

Аналитичарот Дарко Трифуновиќ смета дека американскиот воздушен напад во кој е убиен иранскиот генерал Касем Сулејмани и бомбардирањето на американската база во Ирак, е однапред …

(Видео) Иран и Америка се имаат договорено, смета аналитичарот Дарко Трифуновиќ Прочитај повеќе »

(Фото) Иранските власти уапсиле шпиони на ЦИА, за некои следи смртна казна

Фотографии на кои се прикажани неколкумина од вкупно 17 заробени оперативци, кои наводно се во врска со американската известувачка агенција ЦИА, почнаа да кружат низ …

(Фото) Иранските власти уапсиле шпиони на ЦИА, за некои следи смртна казна Прочитај повеќе »

Американски брод во Ормускиот мореуз може да предизвика Трета светска војна

Американскиот носач на авиони USS Bokser кој се наоѓа во Ормускиот мореуз, може да предизвика Трета светска војна, пишуваат светските медиуми. Во арсеналот на носачот …

Американски брод во Ормускиот мореуз може да предизвика Трета светска војна Прочитај повеќе »

Фрлиле милијарда на метропола, која сега изгледа како град на духови

Огромен град изграден со небодери среде пустина, изгледа како сцена од некој научно фантастиен филм. Градот Пардис е оддалечен 50 километри од главниот град на …

Фрлиле милијарда на метропола, која сега изгледа како град на духови Прочитај повеќе »

Поради американска платформа за комуникација, во Кина и Иран убиени десетина шпиони на ЦИА

Во Иран и Кина убиени се над десетина американски шпиони и доушници, откако по грешка на комуникациските служби дозволиле странски непријатели да ги препознаат низ …

Поради американска платформа за комуникација, во Кина и Иран убиени десетина шпиони на ЦИА Прочитај повеќе »