Наса

(Видео) Од НАСА снимиле замрзнат вооружен вонземјанин на Марс

Теоретичарите на заговор тврдат дека забележале војник вонземјанин на Марс, кој го снимил роверот на НАСА, Curiosity. На видеото се гледа како наводниот вонземјанин носи …

(Видео) Од НАСА снимиле замрзнат вооружен вонземјанин на Марс Прочитај повеќе »

Силна експлозија на Сонцето ќе им ја наруши работата на радијата и на ГПС-уредите

Научниците од Европската вселенска агенција и НАСА забележаа и предупредија на опасностите од голема соларна бура која се движи кон планетата Земја. Објаснија дека бурата …

Силна експлозија на Сонцето ќе им ја наруши работата на радијата и на ГПС-уредите Прочитај повеќе »

Судар на вселенски објекти во астероид, откриен вонземјански отпад во Австралија: осум занимливости во 2022 година кои изгледаа како сцени од научнофантастичен филм

Уште една година е зад нас, а во 2022 година забележани се неколку моменти за кои мислевме дека можеме да ги видиме само во научнофантастични …

Судар на вселенски објекти во астероид, откриен вонземјански отпад во Австралија: осум занимливости во 2022 година кои изгледаа како сцени од научнофантастичен филм Прочитај повеќе »

(Видео) Русите открија пукнатина во нивното летало во вселената

Русите открија пукнатина со големина од еден милиметар во нивната вселенска капсула, која се наоѓа на Меѓународната вселенска станица. Пукнатината предизвикала истекнувањето на течност за …

(Видео) Русите открија пукнатина во нивното летало во вселената Прочитај повеќе »

По успешната мисија на Месечината, капсулата „орион“ се врати на Земјата

Капсулата „орион“ на НАСА успешно се врати на Земјата по 26 -дневна мисија во орбитата на Месечината. Падот на капсулата во Пацифичкиот Океан беше ублажен …

По успешната мисија на Месечината, капсулата „орион“ се врати на Земјата Прочитај повеќе »

Патувањето на Марс може да предизвика рак и деменција

Патувањето на Марс може да значи голем ризик од рак, слабост на мускулите или деменција, предупредуваат стручни лица. Но, како да се преживее шестмесечното патување до …

Патувањето на Марс може да предизвика рак и деменција Прочитај повеќе »

Само државјанин на САД и со мастер диплома во областа природни науки, може да се стане астронаут во НАСА

Многу деца сонуваат еден ден да станат астронаути и да заминат на патување на Месечината, па и подалеку во вселената. Но, за да им се …

Само државјанин на САД и со мастер диплома во областа природни науки, може да се стане астронаут во НАСА Прочитај повеќе »

Удар на голем метеорит расфрлал парчиња мраз близу Марс, откриваат од НАСА

Вселенското летало InSight, кое се наоѓа на површината на Марс од 2018 година, ќе остане без струја и ќе престане да работи во рок од …

Удар на голем метеорит расфрлал парчиња мраз близу Марс, откриваат од НАСА Прочитај повеќе »

Мартина Димоска е првата Македонка која беше дел од симулацијата на мисија на Марс што ја организира НАСА

Мартина Димоска е првата Македонка која стана аналоген астронаут. Димоска не е само првата жена од Македонија туку и на Балканот која учествувала во симулации …

Мартина Димоска е првата Македонка која беше дел од симулацијата на мисија на Марс што ја организира НАСА Прочитај повеќе »

Средношколци од Скопје победија на предизвикот од НАСА и ќе одат во вселенскиот центар на Флорида

Два тима од средните училишта „Орце Николов“, „Зеф Љуш Марку“ и „Раде Јовчевски-Корчагин“ се победници на NASA Space Apps Challenge 2022 во Македонија. Тие беа во …

Средношколци од Скопје победија на предизвикот од НАСА и ќе одат во вселенскиот центар на Флорида Прочитај повеќе »

(Видео) НАСА објави фотографии и видеа од сударот со астероидот

НАСА објави фотографии и видеа од сударот на леталото „Дарт“ со астероидот Диморфос. Фотографиите беа направени со вселенскиот телескоп „Хабл“ и новиот вселенски телескоп „Џејмс …

(Видео) НАСА објави фотографии и видеа од сударот со астероидот Прочитај повеќе »

(Видео) НАСА успешно судри вселенско летало со астероид на неколку милиони километри од Земјата

НАСА успешно лансираше вселенско летало кое се судри во астероид. Леталото со име „Дарт“ ноќеска удри во астероидот Диморфос, кој беше уништен на 11 милиони …

(Видео) НАСА успешно судри вселенско летало со астероид на неколку милиони километри од Земјата Прочитај повеќе »

(Видео) НАСА ќе погоди астероид во вселената за да му го промени правецот

НАСА ја тестира новата програма „Дарт“ со која се планира да се промени правецот на астероидите кои претставуваат закана по Земјата. Во наредниот период ќе …

(Видео) НАСА ќе погоди астероид во вселената за да му го промени правецот Прочитај повеќе »

НАСА повторно го одложи лансирањето на ракетата

НАСА повторно го одложи лансирањето на новата ракета на Месечината. Следниот пробен лет ќе се случи најрано на 27 септември. Лансирањето досега беше одложено двапати …

НАСА повторно го одложи лансирањето на ракетата Прочитај повеќе »

Македонката Данче Ѓориевски работи во НАСА на развивање напредна технологија

Данче Ѓоргиевски е македонски научник која работи во НАСА, на развивање на напредна технологија. Таа има договор со НАСА и работи како сениор инженер менаџер …

Македонката Данче Ѓориевски работи во НАСА на развивање напредна технологија Прочитај повеќе »

Поради истекување на гориво, НАСА повторно ја одложи мисијата „Артемида 1“

Ракетата на НАСА која требаше да патува до Месечината доживеа уште едно опасно истекување денес, бидејќи тимот за лансирање почна да ја снабдува со гориво …

Поради истекување на гориво, НАСА повторно ја одложи мисијата „Артемида 1“ Прочитај повеќе »

Поради проблеми со моторот на ракетата, НАСА ја одложи мисијата „Артемис 1“

Поради проблеми со моторот на ракетата, НАСА ја одложи мисијата „Артемис 1“. Првиот следен термин кога би можело да се лансира е петок, но зависи …

Поради проблеми со моторот на ракетата, НАСА ја одложи мисијата „Артемис 1“ Прочитај повеќе »

(Видео) НАСА објави звук од вселената на кој се слуша Црната дупка

НАСА објави аудио од вселената, на кој се слуша звук од Црна дупка. На аудиото се слушаат звучни бранови кои минуваат низ неколку галаксии. „Многумина …

(Видео) НАСА објави звук од вселената на кој се слуша Црната дупка Прочитај повеќе »

Милиони луѓе не веруваат во слетувањето на Месечината

Слетувањето на Месечината била најголемата лажна вест уште пред да се измисли терминот „лажни вести“, сметаат теоретичарите на заговор. Милиони луѓе во светот не веруваат …

Милиони луѓе не веруваат во слетувањето на Месечината Прочитај повеќе »

Првата фотографија од телескопот „Џејмс Веб“ ги покажа најдалечните галаксии во универзумот

НАСА ја објави првата фотографија од најдалечните галаксии како што биле пред 13 милијарди години, што е првиот производ од најмоќниот телескоп испратен во вселената …

Првата фотографија од телескопот „Џејмс Веб“ ги покажа најдалечните галаксии во универзумот Прочитај повеќе »