португалија

(Видео) Симпсонови предвидуваат финале Мексико – Португалија

На социјалните мрежи деновиве се споделува видео од анимираната серија „Симпсонови“ во кое семејството на Хомер и Марџ гледа најава за финалниот меч на Мундијалот …

(Видео) Симпсонови предвидуваат финале Мексико – Португалија Прочитај повеќе »

(Видео) Настапите на синоќешните претстаници кои ќе патуваат во финалето на Евровизија

Шеесет и третото натпреварување за избор на песна на Евровизија се одржува во Лисабон, под слоганот All Aboard (Сите качувајте се), од 8 мај до …

(Видео) Настапите на синоќешните претстаници кои ќе патуваат во финалето на Евровизија Прочитај повеќе »

Роналдо му го сврте грбот во Бразил, а тој му „послужи“ финале во Лига на шампиони

Најдобриот српски судија Милорад Мажиќ ќе го суди финалето во елитното фудбалско натпреварување Лига на шампиони. Тоа е веста што ја израдува пред сè српската …

Роналдо му го сврте грбот во Бразил, а тој му „послужи“ финале во Лига на шампиони Прочитај повеќе »

(Видео) Бразилец сурфал на бран висок над 24 метри

Бразилскиот сурфер Родриго Кока го собори светскиот рекорд според големината на бранот на кој сурфал. Тој сурфал во централна Португалија, соопшти Светската лига на сурфери, …

(Видео) Бразилец сурфал на бран висок над 24 метри Прочитај повеќе »

Земји кои се најбезбедни во случај на трета светска војна

Последните денови светското внимание е насочено кон настаните во Сирија и реакциите на големите сили, пред сè Америка и Русија. Весникот „Индипендент“ во подготовките за …

Земји кои се најбезбедни во случај на трета светска војна Прочитај повеќе »

Најскапата чоколада на светот изложена во Португалија

Најскапото слатко задоволство на планетата произведено во ограничено издание – 1.000 чоколадни бонбони во вредност од 7.728 евра по парче е изложено во Португалија. Секоја …

Најскапата чоколада на светот изложена во Португалија Прочитај повеќе »

Вечерва песната и спотот на „Ај Кју“ за Евровизија на МТВ

МРТ спотот на „Ај Кју“, македонскиот претставник на „Песна на Евровизија 2018“ во Лисабон, Португалија, ќе го претстави вечерва во централниот дневник. Песната ќе биде …

Вечерва песната и спотот на „Ај Кју“ за Евровизија на МТВ Прочитај повеќе »

Франка Бателиќ ќе пее за Хрватска на Евровизија

Хрватската поп-пејачката Франка Бателиќ ќе биде претставник на Хрватска на Евровизија што ќе се одржи во Лисабон, Португалија од 8 до 12 мај. Песната на …

Франка Бателиќ ќе пее за Хрватска на Евровизија Прочитај повеќе »

На улиците дефилираа Путин и Ким Џонг-ун како ајкули, а Трамп седнат на ВЦ-школка

Во Португалија почна годишниот карневал, познат по политичката сатира, а на улиците низ градот Торес Ведрас можеа да се видат и фигури на ајкули со …

На улиците дефилираа Путин и Ким Џонг-ун како ајкули, а Трамп седнат на ВЦ-школка Прочитај повеќе »

(ВИДЕО) Огромна подводна пирамида откриена во близина на Португалија!

Португалските вести известија за откритието на голема подводна пирамида, која прв ја открил Диоцлециано Силва, меѓу островот Сао Мигуел и Терцеира, во португалскиот Азори. Според …

(ВИДЕО) Огромна подводна пирамида откриена во близина на Португалија! Прочитај повеќе »