СССР

Трка до средината на Земјата, колку далеку е ископано до срцето на планетата

„Како девојче, прочитав дека жителите на рускиот полуостров Кола можат да слушнат врисеци од луѓе кои доаѓаат од центарот на Земјата. Како дел од написот …

Трка до средината на Земјата, колку далеку е ископано до срцето на планетата Прочитај повеќе »

Трагичниот крај на поранешните први руски дами, за некои од нив смртта до ден-денес остана мистерија

Смртта на некои од сопругите на претходниците на рускиот претседател Владимир Путин и поранешните лидери на СССР, до ден денес остава траги на сомнеж во …

Трагичниот крај на поранешните први руски дами, за некои од нив смртта до ден-денес остана мистерија Прочитај повеќе »

Дали мистериозниот дрон кој падна во Загреб е порака за некого? Ист случај настанал во 1987 година во Москва кога еден млад Германец го понижи СССР

Во 1987 година на поранешниот Советски Сојуз му се случил истиот инцидент кој ѝ се случи и на НАТО алијансата со уравањето на беспилотното летало …

Дали мистериозниот дрон кој падна во Загреб е порака за некого? Ист случај настанал во 1987 година во Москва кога еден млад Германец го понижи СССР Прочитај повеќе »

Колку траел животот на Лајка во вселената, тајна што се криела со години

Уличното куче Лајка се запиша во историјата како првото живо суштество што ја напуштило Земјината атмосфера на пат од кој немало враќање назад. Пред 63 …

Колку траел животот на Лајка во вселената, тајна што се криела со години Прочитај повеќе »

Русија влегува во војна со Америка за ресурсите на Месечината

Русија планира да влезе во војна во Обединетите нации со Америка за ресурсите на Месечината, пренесуваат светските медиуми. Русија во ОН ќе го иницира прашањето …

Русија влегува во војна со Америка за ресурсите на Месечината Прочитај повеќе »

Планот на НАТО како одговор на провокациите на Русија и можен почеток на Трета светска војна

Организацијата Северноатлански пакт (НАТО) е формирана 1949 година и има за цел да се спротивстави на советската експанзија во Западна Европа. По крајот на војната, …

Планот на НАТО како одговор на провокациите на Русија и можен почеток на Трета светска војна Прочитај повеќе »

(Видео) САД го открија научникот кој на Русите им дал атомска бомба

Во новите декласифицирани документи на американските известувачки агенции биле откриени информации за тоа како советската известувачка служба успеала да навлезе во податоците на американската програма …

(Видео) САД го открија научникот кој на Русите им дал атомска бомба Прочитај повеќе »

(Видео) СССР со децении ја криела вистината за исчезната Русинка во вселената

Поранешниот СССР ја крие вистината за исчезнатата руска космонаутка во вселената. За неа се верува дека била првата жена испратена во вселената во 1961 година. …

(Видео) СССР со децении ја криела вистината за исчезната Русинка во вселената Прочитај повеќе »

(Видео) Запрете ја таа марионета на американски империјализам, денот кога Никита Хрушчов удираше со чевелот во ОН

Пред 59 години во салата во Обединетите нации се случил еден од ретките инциденти во кои бил иволвиран поранешниот претседател СССР, Никита Хрушчов. Хрушчов револтиран од …

(Видео) Запрете ја таа марионета на американски империјализам, денот кога Никита Хрушчов удираше со чевелот во ОН Прочитај повеќе »

Нелегалното слетување на Матијас Руст во Москва била идеја на Горбачов

Матијас Руст германскиот пилот кој летал од Хамбург па се до Москва, каде слетал на Црвениот плоштад, била идеја на Горбачов, кој што на тој …

Нелегалното слетување на Матијас Руст во Москва била идеја на Горбачов Прочитај повеќе »

(Видео) Поранешна медицинска сестра се потсети на страшните моменти од Чернобил

Серијата на HBO „Чернобил“ која за кратко време стана популарна, ги прераскажа сцените кои ги доживеаа голем број на луѓе во 1986 година, кога се …

(Видео) Поранешна медицинска сестра се потсети на страшните моменти од Чернобил Прочитај повеќе »

Америка била на чекор до свој Чернобил

Емитувањето на мини серијата на HBO „Чернобил“, поттикна низа на нови прашања за безбедноста на светскиот нуклеарен арсенал. Безбедноста на овие нуклеарни реактори чија намена …

Америка била на чекор до свој Чернобил Прочитај повеќе »

Каде исчезна руското злато? – сите ги бараат 3000 милијарди од времето на СССР

По распадот на Советскиот сојуз, во јавноста се ширеа голем број теории за тоа што се случило со златото на Комунистичката партија. Се создаде фама …

Каде исчезна руското злато? – сите ги бараат 3000 милијарди од времето на СССР Прочитај повеќе »

СССР ја криела вистината за Чернобил и тројцата херои кои спречиле поголема катастрофа

По објавената мини-серија за Чернобил од филмската продукција ХБО, деновиве повторно актуелна е темата за нуклеарната катастрофа од 1986 година. Многумина херои кои тогаш се …

СССР ја криела вистината за Чернобил и тројцата херои кои спречиле поголема катастрофа Прочитај повеќе »

Островот Котлин каде е создадена вакцина против чума и кој бил од стратешка важност за СССР

Тврдината Цар Александар I која се наоѓа на островот Котлин и која била од стратешка важност за СССР, долго време, се наоѓа во близина на …

Островот Котлин каде е создадена вакцина против чума и кој бил од стратешка важност за СССР Прочитај повеќе »

Пет големи операции на КГБ со кои ја здрмале Америка

„Тајм магазин“ во текот на 80-те години објавил како КГБ, советската известувачка служба, една од најистакнатите организации на светот, ги собирала податоците. Магазинот пишува дека …

Пет големи операции на КГБ со кои ја здрмале Америка Прочитај повеќе »

(Фото) Непробојниот трезор на Путин, место каде штто се чува руското богатство

Русија во периодот на деведесеттите години своето богатство штого чувале во планините и брдата на Кавказ го префрлила во Москва. За префрлањето на богатството ангажирале …

(Фото) Непробојниот трезор на Путин, место каде штто се чува руското богатство Прочитај повеќе »

Денот кога Борис Елцин ги сруши комунизмот и СССР

Пред точно 25 години, во октомври и ноември 1993 година, Русија беше на работ на граѓанска војна поради конфликтот меѓу тогашниот претседател на Русија, Борис …

Денот кога Борис Елцин ги сруши комунизмот и СССР Прочитај повеќе »

Scroll to Top