украина

Стивен Сигал снима документарец за војната во Украина

Холивудскиот глумец Стивен Сигал снима документарец за војната во Украина. Рече дека го снима затоа што 99% од информациите за тоа што навистина се случува …

Стивен Сигал снима документарец за војната во Украина Прочитај повеќе »

„Билд“: Украина се обиде да организира атентат на Путин со дрон

Украинските специјални служби првпат од почетокот на војната се обидоа да организираат обид за атентат врз рускиот претседател Владимир Путин, пренесе германскиот таблоид „Билд“. Киев …

„Билд“: Украина се обиде да организира атентат на Путин со дрон Прочитај повеќе »

И покрај санкциите од ЕУ, руските милијардери уште повеќе се збогатија со војната во Украина

И покрај санкциите кои Западот им ги воведе на руските олигарси, богатство нивно годинава уште повеќе се зголеми. Сега најголемата земја во светот сега има …

И покрај санкциите од ЕУ, руските милијардери уште повеќе се збогатија со војната во Украина Прочитај повеќе »

(Видео) Мистериозна светлина на небото ги исплаши Украинците, велат не е руски напад, ниту сателит на НАТО

Мистериозна светлина на небото над главниот град на Украина, Киев, предизвика голем број шпекулации, за некаква си воена инвазија, пад на метеор или можеби вонзејмани …

(Видео) Мистериозна светлина на небото ги исплаши Украинците, велат не е руски напад, ниту сателит на НАТО Прочитај повеќе »

(Видео) Зеленски „шмрка” пари среде Милано – реклама со украинскиот претседател е хит на социјалните мрежи

Во центарот на Милано стои реклама од украинскиот претседател Володимир Зеленски како „шмрка“ пари. Видеото за кратко време стана хит, а многумина на социјалните мрежи …

(Видео) Зеленски „шмрка” пари среде Милано – реклама со украинскиот претседател е хит на социјалните мрежи Прочитај повеќе »

(Видео) Поранешен американски известувач: Украина има изгубено драстично повеќе војници отколку што прикажува

Вооружените сили на Украина изгубиле преку 330.000 војници, рече пензионираниот мајор и известувач на американските маринци Скот Ритер во интервју за „Јутјуб“ каналот Ju-ES Tur …

(Видео) Поранешен американски известувач: Украина има изгубено драстично повеќе војници отколку што прикажува Прочитај повеќе »

(Видео) Руски лекари му го спасија животот на војник кој бил застрелан во срце од украински снајперист

Воени хирурзи од Централната воена клиничка болница „А.А. Вишневски“ на Министерството за одбрана на Русија, изведоа досега невидена операција и извадија куршум од срцето на наредник кој …

(Видео) Руски лекари му го спасија животот на војник кој бил застрелан во срце од украински снајперист Прочитај повеќе »

Тајни документи за војната во Украина протекоа од Пентагон, САД го бара кртот

Голем број тајни документи од Пентагон излегоа во јавност. Во нив има доверливи информации за војната во Украина, но и за Блискиот исток и Кина. …

Тајни документи за војната во Украина протекоа од Пентагон, САД го бара кртот Прочитај повеќе »

Еден од најозлогласените команданти на Путин е пронајден мртов, во јавноста се шират две теории за неговата смрт

Дмитриј Лисицки, еден до најозогласените командати на Путин е пронајден мртов, пренесе украинскиот медиум „Правда“. Бил командант на руските падобранци, а во јавноста се шират …

Еден од најозлогласените команданти на Путин е пронајден мртов, во јавноста се шират две теории за неговата смрт Прочитај повеќе »

Англичаните поради 20 милиони фунти му го загорчуваат животот на Новак Ѓоковиќ и ги уценуваат руските тенисери

Најдобрите руски тенисери годинава ќе можат да играат на „Вимбелдон“, пренесоа британските медиуми. Организаторите на „Ол Ингланд клуб“ ја укинаа забраната и ќе им дозволат …

Англичаните поради 20 милиони фунти му го загорчуваат животот на Новак Ѓоковиќ и ги уценуваат руските тенисери Прочитај повеќе »

Летонија ќе ѝ подари на Украина автомобили одземени од пијани возачи

Во Летонија е усвоен закон со кој запленетите автомобили на пијаните возачи ќе им бидат дадени на Украина без никаква надокнада. „Летонскиот Сејм ги прифати …

Летонија ќе ѝ подари на Украина автомобили одземени од пијани возачи Прочитај повеќе »

(Видео) На Британците робот им ги честита Божиќ и новогодишните празници

Еден од најнапредните светски роботи со вештачка интелегенција, на британскиот телевизиски канал Channela 4 им честиташе Божиќ и Новогодишни празници на гледачите. Роботот зборуваше за …

(Видео) На Британците робот им ги честита Божиќ и новогодишните празници Прочитај повеќе »

Украина во подземна станица го избра претставникот за Евровизија

Во саботата вечерта Украина го избра новиот претставник за Евровизија. Изборот се одржа во подземна станица претворена во засолниште од бомби во војната. На официјалната …

Украина во подземна станица го избра претставникот за Евровизија Прочитај повеќе »

Лавов прогласен за европска младинска престолнина за 2025

Украинскиот град Лавов прогласен е за европска младинска престолнина за 2025 година, на свеченоста што се одржа во Театарот на опера и балет во Тирана. …

Лавов прогласен за европска младинска престолнина за 2025 Прочитај повеќе »

Според кладилниците, Украина повторно е фаворит и за наредната Евровизија

И покрај тоа што сè уште не се знае ниту една од песните кои ќе се изведуваат на Евросонг 2023 година, најголеми шанси за победа, …

Според кладилниците, Украина повторно е фаворит и за наредната Евровизија Прочитај повеќе »

(Видео) Астрономи тврдат дека виделе НЛО на небото над Украина

Украински астрономи тврдат дека забележале значителен број на неидентификувани летечки објекти НЛО на небото над Украина, пренесе IB Times. Објектите кои американската војска формално ги нарекува …

(Видео) Астрономи тврдат дека виделе НЛО на небото над Украина Прочитај повеќе »

(Галерија) По раскинувањето со Камила, Леонардо ди Каприо се заљуби во 22-годишна Украинка

Откако раскина со аргентинската глумица Камила Мороне, оскаровецот Леонардо ди Каприо почна да се забавува со 22 годишната манекенка Марија Берегов од Украина. Двајцата се …

(Галерија) По раскинувањето со Камила, Леонардо ди Каприо се заљуби во 22-годишна Украинка Прочитај повеќе »

(Видео) Бразилска манекенка загина за време на борбите во Украина

Бразилската манекенка и снајперистка Талито до Вале е убиена за време на руското гранатирање на градот Харков, само три недели откако пристигнала во Украина. Како …

(Видео) Бразилска манекенка загина за време на борбите во Украина Прочитај повеќе »

Принцот Хари жали што веќе не е во војска, но е подготвен да ѝ помогне на Украина, тврди експерт од кралското семејство

Британските медиуми денес ја пренесоа изјавата на експерт од кралското семејство, новинар и автор Нил Шон, кој во својот најнов подкаст рече дека принцот Хари …

Принцот Хари жали што веќе не е во војска, но е подготвен да ѝ помогне на Украина, тврди експерт од кралското семејство Прочитај повеќе »

Scroll to Top