Две чаши црвено вино пред спиење и витката линија ви е загарантирана

By

Две чаши црвено вино пред спиење може да биде волшебна таблета што ќе ви помогне да ја загубите тежината. Ова го покажуваат две истражувања направени во медицински школи на Универзитетите Вашингтон и Харвард.

Научниците велат дека постои полифенол кој се нарекува ресвератрол во црното вино и кој ги претвора белите маснотии во „беж маснотии“ (позната како верзија која е многу лесна за согорување), велат истражувачите на Универзитетот Вашингтон.

Уште една подобра студија направена на Харвард, која се спроведувала во период од 13 години, во која биле набљудувани 20 000 жени, утврдила дека тие жени кои пиеле две чаши вино, со по максимално 3dcl дневно, имале 70% помала веројатно дека ќе имаат прекумерна тежина.

Уште едно истражување открило дека ресвератролот исто така помага во сузбивање на апетитот, што значи дека по една испиена чаша или две црвено вино, постои значително помала шанса да го отворите фрижидерот во вечерните часови. Научниците велат дека многу веројатно е тогаш да спиете како бебе.

Останати добри извори на ресвератрол се:

– црното грозје

– Кикиритките

– Масло од кикиритки

– Ф’стаци

– Какао / темно чоколадо

– Јагоди

– Боровинки

– Рибизли

– Други бобинки

 

 

Ќе ви се допадне