Две милијарди долари отштета од Нетфликс бараат Египќаните поради документарецот за Клеопатра

Стриминг сервисот објави документарен филм за легендарната египетска владетелка, но тој брзо беше осуден кога беше објавен првиот трејлер. Коментарите на YouTube мораа да бидат исклучени бидејќи луѓето бесно го проколнуваа стриминг гигантот, сето тоа затоа што Адел Џејмс, црнка, ја портретира познатата владетелка во кралицата Клеопатра.

Документарната серија, чиј извршен продуцент Џејда Пинкет Смит, ја прикажува историчарката Шели Хејли која изјавува: „Клеопатра беше црна“. Но, евидентирано е дека Клеопатра има македонско-грчко потекло. Вообичаените историски записи покажуваат дека нејзиното македонско-грчко семејство, династијата Птоломеј, владеела со Птоломејското Кралство повеќе од три века.

„И покрај тоа што не беше етнички Египќанка, Клеопатра прифати многу од древните обичаи на нејзината земја и беше првиот член на птолемејската линија што го научи египетскиот јазик“, тврди History.com. Многумина го обвинија Нетфликс дека ја „препишува историјата“ затоа што ја прикажува Клеопатра како црнка.

Египет Индипендент вели дека тимот „составен од неколку адвокати и археолози“ сега бара финансиска компензација. Тие веруваат дека стриминг гигантот го „искривил египетскиот идентитет на Клеопатра“. Тимот испрати писмо до УНЕСКО во кое се наведува дека веруваат дека поради тоа им должат повеќе од 2 милијарди долари.

По објавувањето на документарецот на Нетфликс беа поднесени и неколку тужби. Адвокатот Махмуд ал Семари поднесе тужба до јавниот обвинител за забрана на Нетфликс во неговата земја. Во тужбата тој тврди дека документарниот филм не е во согласност со „исламските и општествените вредности и принципи, особено египетските“.

„Со цел да се зачува националниот и културниот идентитет на Египет, мора да постои гордост меѓу Египќаните ширум светот во создавањето на такво дело“, се вели во правната пријава.

Тој, исто така, ги обвини креаторите на документарците и Нетфликс дека се соучесници во „фалсификување“. Поранешниот египетски министер за антиквитети Захи Хавас, исто така, го обвини Нетфликс за „фалсификување на фактите“ за прикажување на Клеопатра како црна жена. „Ова е целосно лажно. Клеопатра била Гркинка, што значи дека била русокоса, а не црна“, рекол тој, според Египет Индипендент.

И покрај жестоките реакции, режисерката Тина Гарави рече: „И Клеопатра беше црна? Надмоќ што не натера во Холивуд да бидеме индоктринирани“.

„Најмногу од сè, мораме да сфатиме дека приказната на Клеопатра е помалку за неа, а повеќе за тоа кои сме ние. Може да ги истражува нашите историски личности без страв од сложеноста што доаѓа со нивното прикажување“, додаде таа.

Scroll to Top