Маж нарачувал луксузни вечери и лажирал срцев удар во 20 ресторани за да избегне да плати сметка

Полицијата во шпанскиот регион Бланко уапси маж кој стана озлогласен во локалните ресторани затоа што нарачувал луксузна вечера, а потоа лажирал срцев удар за да избегне да ја плати сметката, пишува Daily Loud.

Фотографијата на 50-годишниот маж се шири меѓу рестораните во регионот како предупредување. Според полицијата, тој на овој начин измамил повеќе од 20 ресторани. Тој бил уапсен минатиот месец кога вработените во еден од рестораните му подариле банкнота од 37 долари.

Кога келнерот си заминал, човекот се обидел да си замине, но бил спречен и кажано дека мора да ја плати сметката. Измамникот тогаш тврдел дека ќе ги земе парите од хотелската соба, но персоналот не му дозволил да си оди.

Во тој момент почнал да глуми срцев удар.

„Беше многу театрално, се преправаше дека се онесвести и падна на подот“, изјави менаџерот на ресторанот за шпанскиот весник, додавајќи дека неговата фотографија ја испратиле низ сите ресторани.

Шпанската новинска агенција ЕФЕ објави дека мажот носел долги сиви панталони, поло маица, чевли и елек од познати брендови.

Кога повторно се обидел да го одглуми срцевиот удар во друг ресторан, вработените веднаш повикале полиција бидејќи биле запознаени со сцената. Измамникот веднаш бил уапсен.

Scroll to Top