Почина Џејк Ламота, боксерот што стана славен филмски лик

By

Џејк Ламота, легендарниот боксер, кој беше испирација за филмот „Разјарениот бик“, почина на 95-годишна возраст од компликации од пневмонија.

dobivaj vesti na viber

Ламота имаше 83 победи и 19 порази во кариерата, што му донесе место во Боксерската хала на славните.

Меѓу јавните личности што му оддадоа почит беа и Мартин Скорсезе и Роберт де Ниро.

„Ламота ќе се памети како голем шампион. Тој беше, како што се вели, поголем од животот. Мило ми е што имав можност да го познавам“, изјави Скорсезе, кој го режира прославениот филм.

Откако ги прочитал мемоарите на Ламота во 70-тите години, Де Ниро станал опседнат од идејата да ги претвори во филм и за режисер го ангажира својот долгогодишен соработник Скорсезе.

За да се подготви за улогата, тој тренира со самиот Ламота и се здебели 27 килограми.

„Тренирав интензивно, но бевме внимателни. Не ни беше цел да убиеме некого. Потоа дојде Џејк и знаеше да ми каже ‘не грижи се, удри ме‘. Имаше 55 години, но беше многу цврст“, изјави Де Ниро во интервјуто за „Тајм“ .

Де Ниро за улогата на Ламота го освои својот втор „Оскар“ во 1981 година.

 

Ќе ви се допадне

Tải game bài đổi thưởng Go88 nhận code 100K miễn phí

làm đại lý sunwin bắt cầu sunwin tải sunwin online