Рецепт за сочна торта од овес

Состојки:

– 500 гр овесна каша

– 1 банана

– 3 лажици какао

– 1 јаболко

– 1 лажичка цимет

– 1 лажица мед

– брусница, суво грозје по желба

– 3 јајца

Подготовка:

Потопете ја овесната каша во вода половина час додека да набабри (по желба можете да користите и млеко – соја или бадемово).

Јаболкото измијте го и изрендајте го во сад. Излупете ја бананата, изгмечете ја и додадете ја во јаболкото и убаво измешајте.

Во овошјето додадете какао, цимет, мед и јајца и сè убаво измешајте.

Додадете ја овесната каша и повторно добро измешајте додека не добиете еднолична смеса.

Калапот обложете го со хартија за печење и истурете ја смесата.

Колачот се пече околу 40 минути на 180 степени.

На печениот колач во цик-цак шара истурете ја растопената темна чоколада и по желба посипете ја со ореви или бадеми.

Scroll to Top