Роденденска чоколадна торта

By

Подгответе вкусна, кремаста и сочна чоколадна торта.

1. Скршете десет јајца. Измаетете ги белките заедно со шеќерот за да добиете убав и цврст шлаг. Потоа се додава маслото и жолчките. Постепено се додава какаото измешано со брашното и се меша. Се истура смесата во округол плех бр. 26 и се пече на на 180 степени околу – 20 минути. Се прави уште една кора. Искористете десет јајца.

2. 200 милилитри млеко изешајте го со пудинг и шеќер. Преостанатото млего сварете го. Додека е врел пудингот додајте 150 грама чоколадо. Оставете ја смесата да се олади.

3. Потоа измаетете го маргаринот и постепено додавајте го пудингот во смесата. Кога филот ќе биде готов додајте нутела и повторно со миксер промешајте.

4. Филот поделете го на 4 дела.

5. Корите исечете ги на два дела, за да добиете 4 парчиња.

6. Потоа филувајте ги корит. На последната кора на која е преостанат четвртиот дел од филот, измешајте го со свеж шлаг (прав) со миксер и додајте уште погуст фил со спреј кој служи за декорација за правење ружи. Се декорира со разни чоколадни трошки по желба.

Ќе ви се допадне

Armor Shop for Ladies and Gentlemen II Episode 3 at website https://animefreak.ws animefreak avatar

The Rising of the Shield Hero Season 2 (https://gogoanime.be/m/0a9G) Episode 1-Preview at website https://gogoanime.be gogoanime seven deadly sins